Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Ивайло“ на Марин Големинов

БНР Новини
Сцена от грандиозната постановка на акад. Пламен Карталов на операта „Ивайло” на фестивала „Сцена на вековете”, Царевец, Велико Търново, 1985 г.
Снимка: operasofia.bg

На 28 септември се навършиха 110 години от рождението на класика на родната ни музикална култура Марин Големинов и по този повод в останалото време до полунощ ви предлагаме пълен запис от 1964 г. на неговата опера „Ивайло“, реализиран на сцената на Софийската опера под неговото диригентство. „Ивайло“ е първата голяма опера на маестро Големинов, който вече си е спечелил национална и международна известност с танцовата си драма „Нестинарка“. Идеята идва през 1950 г., когато композиторът решава да напише музикално-сценичната творба за живота и делото на една от най-интересните и необикновени личности в нашата история – Ивайло, който управлява България в периода 1278-79 година.
Големинов прави нова редакция и оркестрация на увертюрата „Ивайло“ от Добри Христов и се свързва с поетесата Магда Петканова за написване на либретото. Започва работа над операта си, но междувременно му възлагат написването на музика за постановката в Народния театър на драмата „Ивайло“ от Иван Вазов и се впечатлява повече от драмата на Вазов. Тогава моли Магда Петканова да пренапише либретото вече по Вазовата драма.

Премиерата на „Ивайло“ е на 13 февруари 1959 г. на сцената на Софийската народна опера под диригентството на Асен Найденов и режисурата на Драган Кърджиев. В ролята на Ивайло е Павел Герджиков, в ролята на Кремена – Катя Попова, царица Мария е Надя Афеян. Операта се играе на Софийска сцена в продължение на 10 години. През 1979 г. се прави нова постановка в Пловдивската опера, за която Марин Големинов смята, че е „по-динамизирана, по-тревожна и повече приковава вниманието“. Извън България творбата е поставяна в бившата ГДР – град Котбус, а Софийската опера я е изнасяла на гастрол в Будапеща. През 1985 г. на историческия хълм Царевец във Велико Търново е осъществена грандиозна постановка на „Ивайло“, а поводът е 800-годишнината от въстанието на болярите Асен и Петър срещу византийската власт и създаването на Второто българско царство (1185–1393). С тази постановката се поставя началото на съвременния фестивал „Сцена на вековете“.

Изпълнителски състав:
Ивайло, водач на селско въстание – Павел Герджиков
Кремена, негова съпруга – Катя Попова
Мария, българска царица, византийка – Надя Афеян
Андроник, придворен на царицата, византиец – Любомир Бодуров
Тертер, болярин – Светослав Рамаданов
Вихър, войвода – Трайчо Ваташки
Годеслав, болярин – Борис Игнатов Христов
Добрил, болярин – Владимир Желязков
Грудо, болярин – Коста Гецов
Дядо Продан, гуслар – Кирил Дюлгеров
Отец Серафим, игумен на манастира – Георги Сапунджиев
Млада, жена на Вихър войвода – Виолета Митова
Ефросина, придворна на Мария – Сийка Петрова
Теоктиста, монахиня – Йорданка Димчева
Теодор, придворен на Мария – Иван Михайлов
Дуругуч, кумански наемник – Павел Манолов
Първа гъркиня – Вергиния Керанова
Втора гъркиня – Цена Рашкова
Трета гъркиня – Мара Хинова
Страж – Атанас Атанасов
Първи болярин – Юри Рамаданов
Втори болярин – Иван Койчев

Хор и оркестър на Софийската опера, запис на Българското национално радио от 1964 година.
Диригент – Марин Големинов

Съдържание на операта „Ивайло“

29 септември, събота, от 22.00 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студии върху историята и настоящето на фестивала "Софийски музикални седмици"

Излезе  една дългоочаквана книга – " Студии върху историята и настоящето на фестивала  "Софийски музикални седмици"  от Диана Данова-Дамянова. Това е първото по-мащабно и целенасочено изследване на Международния фестивал "Софийски музикални седмици".  Под формата на четири студии се проследява неговата 55-годишна история от създаването му през..

публикувано на 29.06.24 в 11:30
Магдалена Кожена, Саймън Ратъл, Андрю Стейпълс и Симфоничния оркестър на Баварското радио

"Идоменей" на Моцарт от Мюнхен

"Имам неописуемо желание отново да напиша опера." Мечтата на Моцарт, изразена през 1777 г., най-накрая е изпълнена през есента на 1780 г., когато той получава поръчка от Мюнхен да напише голяма опера серия за предстоящия карнавален сезон. Превъзходството на Мюнхенския оркестър и темата, включваща конфликта между божествения закон и човешката страст,..

публикувано на 29.06.24 в 08:05

"Надпяване" – фолклорната класация на програма "Христо Ботев", юли 2024

В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика. В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен..

обновено на 28.06.24 в 11:59

Doctor Rock Fest – фестивалът, който лекува душата

За трета година фестивалът Doctor Rock Fest на Античния форум "Августа Траяна" в Стара Загора ще обедини на сцената рок групи, в които свирят лекари . За единствения по рода си музикален фестивал у нас, който стартира тази вечер от 19 ч. – разказват проф. Христо Хинков и д-р Станимир Трошев. Проф. Хинков, психиатър и бивш министър..

публикувано на 28.06.24 в 09:59
Антон Раф в ролята на Идоменей

"Идоменей", опера в три действия от Волфганг Амадеус Моцарт

Либретото е от придворния залцбургски капелан Джанбатиста Вареско. Той преработва либрето на Антоан Данчет, създадено за едноименна музикална драма на Андре Кампра и представена през 1712 г. Световната премиера на операта на Моцарт е на 29 януари 1781 г. в Мюнхен в новия дворцов театър. Творбата е написана за дворцовия карнавал. В България операта е..

публикувано на 28.06.24 в 07:50