В Благоевградска област нов Трансграничен център за забавления помага на гостите да открият малките, оставащи встрани селища с великолепни гледки, с типичен поминък и характерна кухня. Културната кулинарна памет е част от световното и европейско богатство. На Стария континент Европейските дни на наследството всяка година обхващат над 70 000 прояви с участието на повече от 20 милиона души. Дори онова, което не е толкова известно или подминавано с мотива „хайде да го видим друг път“ по време на дните на наследството има шанс: на общините да покажат, а на туристите да се запознаят с невероятния местен потенциал. Любопитен факт е, че близо 8 милиона европейски работни места са свързани пряко и косвено с културното материално и духовно наследство. Съхранените обичаи и ритуалните ястия към тях са част от тази културна памет. Добрата храна събира на една маса хората от различни държави и е пряк път за лекото междукултурно общуване. С подчертан интерес туристите се отнасят към предложенията за посоките от етно-културния кулинарен календар. Тъкмо върху това акцентира Трансграничният център за забавления. Домакините от Югозападна България и Югоизточна Македония са подходили изключително практично при обособяването на мини-кулинарни съботно-неделни уикенди, които засега са 10 на брой, от септември до декември 2018 г. Със сигурност ще ви допаднат вълшебният мед от района на Рилски манастир, златното грозде от пясъчните хълмове на Южен Пирин, уханните горски плодове, фъстъците от Струмишкото поле и още, и още. Вече се работи и по новите тематични идеи за Архитектурни уикенди (януари-април 2019 г.) и Ботанически уикенди (май-август 2019 г.). Предлагането става чрез уеб портала на мрежата. Как Трансграничният център за забавления осъществява полезна връзка между домакините от малките селища и туристите, които търсят познавателни, красиви и вкусни маршрути? И какво има при съседите, оттатък границата? Отговорите можете да чуете от Симана Марковска в звуковия файл.
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица. Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..
Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор..
Наричат "Гунди – легенда за любовта" киносъбитието на десетилетието у нас. Причината са колкото всичките над 500000 продадени билета, които превръщат..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg