В Благоевградска област нов Трансграничен център за забавления помага на гостите да открият малките, оставащи встрани селища с великолепни гледки, с типичен поминък и характерна кухня. Културната кулинарна памет е част от световното и европейско богатство. На Стария континент Европейските дни на наследството всяка година обхващат над 70 000 прояви с участието на повече от 20 милиона души. Дори онова, което не е толкова известно или подминавано с мотива „хайде да го видим друг път“ по време на дните на наследството има шанс: на общините да покажат, а на туристите да се запознаят с невероятния местен потенциал. Любопитен факт е, че близо 8 милиона европейски работни места са свързани пряко и косвено с културното материално и духовно наследство. Съхранените обичаи и ритуалните ястия към тях са част от тази културна памет. Добрата храна събира на една маса хората от различни държави и е пряк път за лекото междукултурно общуване. С подчертан интерес туристите се отнасят към предложенията за посоките от етно-културния кулинарен календар. Тъкмо върху това акцентира Трансграничният център за забавления. Домакините от Югозападна България и Югоизточна Македония са подходили изключително практично при обособяването на мини-кулинарни съботно-неделни уикенди, които засега са 10 на брой, от септември до декември 2018 г. Със сигурност ще ви допаднат вълшебният мед от района на Рилски манастир, златното грозде от пясъчните хълмове на Южен Пирин, уханните горски плодове, фъстъците от Струмишкото поле и още, и още. Вече се работи и по новите тематични идеи за Архитектурни уикенди (януари-април 2019 г.) и Ботанически уикенди (май-август 2019 г.). Предлагането става чрез уеб портала на мрежата. Как Трансграничният център за забавления осъществява полезна връзка между домакините от малките селища и туристите, които търсят познавателни, красиви и вкусни маршрути? И какво има при съседите, оттатък границата? Отговорите можете да чуете от Симана Марковска в звуковия файл.
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но спомена, че от Рабат до Казабланка е отишла с влак. Сигурно и във вашето съзнание изниква картина как по покривите на вагоните като в Азия се возят хора, а между два коловоза се предават торби,..
Юлияна Атанасова е биолог и главен асистент в Националния център по заразни и паразитни болести. Тя, заедно със свои колеги, работи по проект за откриването на нетуберкулозни микобактерии в пещерен биофилм и карстови води в България. "След като приключим проекта, очакваме да продължим с идентифицирането на нетуберкулозните микобактерии, но..
Кореспондентът на "Покана за пътуване" в Испания Бойка Велинова този път ни отвежда чак до Южна Америка, за да ни разкаже как празнуват Великден в Гватемала и Бразилия. Тя не умее да стои в зоната на комфорта и да обуздава любопитството си към живота, затова си причинява дълги пътешествия из целия свят, които след това споделя с удоволствие. Посетила..
Това е каузата на Диляна Денева, консултант по достъпна среда с международен опит. Завършила е психология в британския университет The Open University . Между 2013 г. и 2018 г. работи като координатор на различни проекти, свързани с достъпността и социалното включване на хората с увреждания в европейската неправителствена организация European..
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от повтарящите се принципи, който учените все по-често потвърждават, е т.нар. закон "Колкото повече, толкова повече" – особено що се отнася до човешкия мозък. Колкото по-дълбоко навлизаме в невронауките,..
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за..
Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към..
Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg