110-та годишнина от рождението на една от най-значителните личности не само в българския, но и в европейския културен живот, е повод да си припомним музиката и словото на Маестрото.
Той беше не само голям композитор; беше критик, философ, личност с огромен принос в духовното развитие на България.
Завършил е с отличие парижката Скола канторум. В Париж отива със самочувствието на музикант, вече добре образован в родни условия. Там веднага забелязват оригиналния му талант, неповторимия стил. „Нестинарка“ е резултат на един траен интерес на Големинов – към езическата старина. Този интерес се разпростира и върху други творби – в продължение на цялото му творчество.
Още 27-годишен Марин Големинов започва да води дневници, по-скоро да нахвърля мисли по различни поводи. Тези Дневници са изключително интересни – като стил – носят лаконичността на музикалния му изказ, и като извор за тълкуване на собственото му творчество и на културното обкръжение, което го подхранва.
В предаването ще звучат откъси от Дневниците, ще слушаме изказвания на Големинов по различни поводи – записите са от Златния фонд на Радиото.
"Егаси феста"! Вие какво се смеете? Точно така се нарича най-мащабното хип-хоп събитие за лято 2025-та в България. Третото издание обещава да превърне Морската гара в Бургас в епицентър на черните ритми. Експлозивна комбинация от рап, живи инструменти и танци – истинско шоу без аналог с легендарни имена от 90-те и 2000-те. То събира над 20..
В предаването "Български изпълнители" на 11 август 2025 ще си спомним за един талантлив български певец, чийто глас звучи вече само от архивните записи, тъй като през 2022 неговият земен път приключва. Предаването е посветено на баса Емил Желев. Той завършва Държавната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в класа на проф. Благовеста..
За първи път в България и на Балканите haptic костюми правят някои от големите концерти тази година (на Dream Theater, Guns N’ Roses и Robbie Williams, и фестивала Hills of Rock) достъпни за хора с увреден слух, които могат да изпитат енергията на музиката с тялото си. Музиката е универсален език, който обединява, вдъхновява и вълнува. Но..
Музикалният редактор Албена Велева се включи по телефон от Банско, за да сподели впечатления и да очертае акцентите в програмата на джаз фестивала, който ще продължи до 10 август. По думите ѝ, днес е осмият ден от събитието, което събира любители на джаза от цялата страна и предлага богата палитра от стилове и изпълнители. Велева разказа, че..
За първи път в историята си и за всеобща радост, тази година Банско джаз фестивал продължава 10 дни. В 28-oто му издание от 1 до 10 август участват близо 200 български и световни джаз изпълнители, включително от САЩ, Япония, Канада, Франция и Швеция. Джаз академията на фестивала вече носи името на Милчо Левиев. В града звучи музика от три..
В последните десетилетия, след приемането на Закона за културното наследство (ЗКН) през 2009 г., нашето недвижимо национално наследство, нашите старини..
В предаването "Български изпълнители" на 11 август 2025 ще си спомним за един талантлив български певец, чийто глас звучи вече само от архивните записи,..
Магистратурата ѝ по "Междукултурна комуникация и превод с китайски и български език" от Софийския университет е добавка към другата от НБУ по "Международни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg