Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чарли Хейдън

Чарли Хейдън: Просто се опитвам да свиря от сърце и да нося колкото се може повече красота на колкото се може повече хора

БНР Новини
Снимка: CharlieHadenMusic

Джазмен, определен от сп. "Тайм" за "един от най-надарените и смели джаз музиканти", това е Чарли Хейдън. За съжаление той си отиде от този свят неотдавна, на 76 г. Последният му албум носеше заглавието "Last Dance" - може би усещане за пътя към друг свят. В него талантливият басист си сътрудничи отново с добър, стар приятел  - пианиста Кийт Джарет.
С многостранната си дейност през последните четири десетилетия на миналия век, простираща се от фрий джаз и авангард, до съвременен „уест коуст“, Чарли Хейдън се превръща в една от най-влиятелните личности в джаз музиката.
Първите му стъпки в музиката са свързани с кънтри стила. Родителите му имат собствено ежедневно радио шоу през 40-те и самият Чарли като дете участва често в неговите издания. След като завършва музикалното си образование, той заминава за Лос Анжелис.Там в края на 50-те свири с Арт Пепътр, Ред Норво и Пол Блей. Именно Пол запознава Чарли Хейдън с Орнет Коулман, благодарение на което младият басист е сред джазмените, които правят историческите записи, положили основите на фрий джаза.

Слушайте в „Звукови хроники“ на 19 октомври, петък от 17.30 ч. по програма „Христо Ботев“ на БНР.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Storytellers в Дъблин

Разказвачите на истории

Радиопремиера на албума на китарното дуо Антонио Форчоне и Дженк Ердоган с буквално заглавие "Разказвачите на истории". Най-важното: дуото е събрано тук, в София преди 7 години от Джаzz+ концерти, които продуцират настоящия им албум, издават го за физическо и цифрово разпространение в цял свят и вече е факт първият им концерт навън - в Дъблин (на..

публикувано на 19.11.25 в 15:50
Фей Клаасен

Отпечатъкът на душата

На 14 ноември 2025 г. нидерландската джаз певица Фей Клаасен ни зарадва с поредния си нов албум със заглавие Soulprint ("Отпечатък на душата") . В него вокалистката разкрива много интимно историята на живота си, своите дълбоки чувства и израстването ѝ като личност. Музикалните приятелства и сътрудничества през годините, които оставят голяма следа..

публикувано на 19.11.25 в 10:30
Плакат

Посланиците на шведския мелодичен дет метъл Тhe Halo Effect идват за първи концерт у нас

Посланиците на шведския мелодичен дет метъл Тhe Halo Effect ще изнесат своя първи концерт у нас в Pirotska 5 Event Center на 21 ноември. Виртоузите пристигат от люлката на това направление – Гьотеборг. "Ин Флеймс", "Дарк Транкуилити" и "Ет Дъ Гейтс" изковаха Гьотеборгския звук, като се превърнаха в най-важните групи, представящи шведския дет...

публикувано на 17.11.25 в 10:52

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 ноември 2025

16 ноември Изпълнения на Шагхайег Носрати (пиано). 3.00 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Партита № 4 в Ре мажор, BWV.828. 3.32 часа – Феликс Менделсон (1809-1847), Сериозни вариации, оп. 54. 3.44 часа – Шарл-Валантен Алкан (1813-1888), Голяма соната: Четирите възрасти, оп. 33. 4.21 часа – Лудвиг ван Бетовен (1770-1827), Adagio cantabile из Соната..

публикувано на 15.11.25 в 09:20
Покана

Доза класически рок и хеви метъл в Перник

В Перник любителите на рока ще могат да чуят класически рок е хеви метъл в Rock'nRoll Cafe в в града. Победителката в "Гласът на България" Славея Иванова ще излезе на една сцена с група "Зона 69". Входът за събитието е свободен. Повече за програмата разказва китаристът на групата  Марчело Ангелов :

публикувано на 14.11.25 в 09:46