Оперната вечер в събота ще припомни на меломаните, че 22 декември е датата, на която през 1858 година в малкото градче Лука в красивата италианска провинция Тоскана е роден „Последният велик италиански оперен композитор“ – както често наричат Джакомо Пучини. Любителите на операта нямат нужда от специален повод да честват Пучини, но тъй като този декември маркира 160-годишнината от неговото рождение, това е прекрасна възможност за всички оперни творци, театри, специализирани издания и медии, да фокусират вниманието си върху този композитор и неговото наследство – особено върху наследството му в САЩ, където огромната популярност, започнала още приживе, не показва никакви признаци на отслабване. Много оперни изследователи от последните десетилетия отчитат един любопитен факт: италианците почитат Верди като техен най-велик композитор, но за опероманите в Америка никой не може да се сравни с Пучини. Някои от творбите му, особено „Бохеми“, „Тоска“, „Мадам Бътерфлай“ и „Турандот“, са толкова често срещани в американските театри, че практически изтласкват всички останали опери. Мелодиите на Пучини се просмукват в огромен брой холивудски продукции (прочутите „Лунатици“ и „Стая с изглед“ са само два забележителни примера) и формират саундтрака на американската мания по всичко, свързано с Тоскана. За много американци Пучини се е превърнал в запазена марка (точно като Тоскана). Един вид пробен камък за онези, които искат да уверят сами себе си в това, че са културни и образовани личности. Пучини изглежда и безопасна територия за онези оперни любители, които се колебаят да посегнат към други композитори-класици. Разбира се, самият Пучини няма вина за това. Той е бил човек със сериозни цели, посветен и много конкурентноспособен творец с уникална жизнена позиция и възвишен мелодичен дар.
Естествено, най-големият и най-престижен американски оперен театър – Метрополитън опера, се включва в честванията с Пучиниева опера по американски първоизточник, чиято световна премиера е била точно в Мет на 10 декември 1910. Спектакълът на „Момичето от Запад“, състоял се на 27 октомври 2018 с участието на звездите Ева-Мария Вестбрук, Йонас Кауфман и Желко Лучич, ще бъде излъчен тази събота на запис от над десет радиостанции от голямото семейство на Еврорадио, сред които е и програма „Христо Ботев“ на БНР. Съставите на Мет дирижира Марко Армилиато.
В ролите ще слушате:
Мини, собственичка на пивница „Полка“ - Ева-Мария Вестбрук
Дик Джонсън (Рамирес), бандит – Йонас Кауфман
Джак Ранс, шериф – Желко Лучич
Ник, барман в пивницата „Полка“ – Карло Бози
Сонора, миньор – Майкъл Тод Симпсън
Ашби, агент от транспортната компания „Уелс Фарго“ – Матю Роуз
Джейк Уолъс, странстващ менестрел – Орън Градъс
Уакъл, индианка – Мери-Ан МакКормик
Трин, миньор – Едуардо Валдес
Хари, миньор – Алок Кумар
Джо, миньор – Скот Скъли
Сид, миньор – Джонгчол Ча
Белоу, миньор – Ричард Бърнстейн
Хари, миньор – Джоузеф Барън
Джим Ларкинс, миньор – Ейдриън Тимпау
Били Джакрабит, индианец – Филип Кокоринос
Хосе Кастро, метис от бандата на Рамирес – Кидон Чой
Пощальон – Йън Козиара
Съдържание на операта „Момичето от Запад“
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..
Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...
1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..
На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в..
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му..
Има една отдаденост, която е повече от изпълнение на задълженията, една енергия – особено в ден като днешния, по-голяма всеотдайност, с която един мениджър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg