Има неща, без които Новата година просто е немислима, и Празничният новогодишен концерт на Виенската филхармония без съмнение е едно от тях. През 2019 г. това ярко музикално събитие, което не само е една от емблемите на Австрийската столица, но вече се е превърнало в световен музикален феномен, ще закръгли внушителните 80 години. Първото му издание се е състояло на 31 декември 1939 г. под диригентството на Клеменс Краус и е било анонсирано във вестниците като „извънреден концерт на Виенската филхармония с цел събирането на средства за Фондацията „Винтерхилфверк“, но действителният мотив е било желанието да се повдигне патриотичният дух на австрийците в годините на аншлуса. След втория концерт, състоял се през 1941 г., датата на провеждане официално става 1 януари и така... вече 78 години! 60 от тях ни делят от първото телевизионно излъчване, което е било на 1 януари 1959 г. под диригентството на Вили Босковски, а от 1987 г. и програма „Христо Ботев“ на БНР се включва в директните излъчвания на концерта, който днес вече се следи от над 50 милиона зрители и възторжени радиослушатели!
Макар по традиция Новогодишният концерт на Виенската филхармония да се свързва с музиката на фамилия Щраус, неговите програми далеч не се изчерпват само с творбите на Йохан, Йозеф и Едуард Щраус. Всеки един от диригентите, избрани чрез гласуване сред музикантите от оркестъра, заставайки на пулта в първия ден на Новата година, се стреми да внесе „своя принос“ и така през изтеклите десетилетия на пищно украсената с цветя сцена на „Музикферайн“ е звучала и музика от Йозеф Ланер, Емил Валдтойфел, Карл Михаел Цирер, Йозеф Хелмесбергер, Йозеф Хайдн, Волфганг Амадеус Моцарт, та дори – и Рихард Вагнер! Неизменни са само две творби: прочутият валс „На хубавия Син Дунав“ и „Радецки – марш“, които са традиционният завършек на всеки концерт.
Тази година на 1 януари начело на Виенската филхармония ще застане немският диригент Кристиан Тилеман. Роденият на 1 април 1959 г. музикант, който в момента е главен диригент на Щатскапеле Дрезден и Артистичен директор на Залцбургския Великденски фестивал, е сред най-търсените диригенти в света. Макар да е свързан с Виенските филхармоници отдавна – още от 2000-ната година, това е първото му участие в Новогодишния концерт. По този повод той е подготвил цели ШЕСТ премиерни изпълнения! Тези пиеси никога досега не са били изпълнявани на престижното музикално събитие. Сред тях е и Schönfeld-Marsch опус 422 от Карл Михаел Цирер. С тази творба, посветена на австрийския генерал Антон фон Шьонфелд, ще бъде открит концертът, в който ще звучат още и пиеси на Йозеф Хелмесбергер и, разбира се – музика от фамилията Щраус! Концертмайстор ще бъде изявената българска цигуларка Албена Данаилова.
И още един юбилей ще бъде отбелязан в Празничния новогодишен концерт на Виенската филхармония! През 2019 г. се навършват 150 години от основаването на Виенската Щатсопера. В чест на тази забележителна годишнина в антракта между двете части на концерта, където по традиция вече 27 години се излъчват специално подготвени филми, телевизионните зрители ще могат да видят 24 минутно музикално пътешествие зад кулисите на Виенската държавна опера. За първи път в антракта ще звучат и оперни изпълнения. Те ще бъдат на звездите от Щатсопера – Камила Нюлунд и Адриан Ерьод, които ще изпълнят дует от „Прилепът“ на Йохан Щраус. Ще прозвучи и дуетът на Папагено и Папагена из „Вълшебната флейта“ на Моцарт в интерпретацията на Даниела Фали и Рафаел Фингерлос. А балетната трупа на операта пък е подготвила фрагменти от „Раймонда“ на Александър Глазунов.
Вече 32 години програма „Христо Ботев“ спазва чудесната традиция да излъчва директно целия Новогодишен концерт на Виенската филхармония! Не пропускайте шанса да бъдете част от нашата празнична аудитория – започваме точно в 12.15 часа!
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU) е българско музикално движение, създадено през..
Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали. Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..
This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова композиция Irish Blessing , по която младият композитор и диригент Мартин Кръстев работи интензивно през последните месеци, беше представена на годишната продукция на два хорови състава от град Добрич:..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg