Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светът – 3 част

неделя, 27 януари, 17 часа

Изпълнителите на „Сълзите не са достатъчни“ (Tears Are Not Enough)

В „Изпята поезия“ по програма „Христо Ботев“ звучат създадени с благотворителна цел български и чужди песни, посветени на света, в който живеем. Сред тях най-позната е американска We Are The World, „Ние сме светът“. Песента е излъчена в началото на март 1985 година и е разпространена по телевизии, радиа, видеоклип и като сингъл, малка грамофонна плоча. Но още докато трае подготовката за записа, идва и решението да бъде издаден и албум със същото име, който ще съдържа и други песни за същата кауза. Когато песента We Are The World е завършена, продуцентът Куинси Джонс изпраща запис от нея на родения в Канада композитор Дейвид Фостър, който по това време живее там. Но едновременно с това му се обажда по телефона и му казва: „Дейвид, трябва да направите същото и вие!“, т.е., че и те, в Канада трябва да направят подобна песен, като срокът е веднага и до две седмици трябва да е готова. Дейвид Фостър е в студиото си, когато слуша наставленията на Куинси Джонс и е бил доста притеснен, според думите на двама канадски музиканти, които са станали неволни свидетели. И по някаква случайност двамата тъкмо били измислили песен със социална насоченост и послание, свързано с глада по света. Заглавието е „Сълзите не са достатъчни“ (Tears Are Not Enough). Изпълняват я веднага пред Дейвид Фостър, но единственото, което Фостър казва е „страхотно заглавие“. От цялата песен остава само то, заглавието и идеята, темата, по която други хора са наети и веднага пишат текста на английски и френски език. Това са Браян Адамс, Джим Валънс и Рашел Пеман. Още същата вечер Дейвид Фостър измисля мелодията, прави демо-запис с инструментите си, обажда се на най-известния менажер в канадския шоу бизнес, който пък подбира, убеждава и събира бъдещите участници в записа. Тук са Нийл Янг, Джони Мичъл, Пол Шафър, рокаджиите от „Ръш“ и „Лавърбой“, джаз пианистът Оскар Питърсън, дори! Едновременно с това е наето просторно студио, което побира десетките канадски изпълнители. Преди записа Дейвид Фостър закача на входната врата на студиото лист, на който е написал: „Оставете егото си вън“, така, както по-рано по същия начин Куинси Джонс е напомнил на поп-и-рок звездите в „Ние сме светът“. И чисто по американски, задачата е изпълнена в срок: на тринайсетия ден канадската песен за Африка е готова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илина Тодорова и Аделина Александрова

Диригентката Илина Тодорова: Да живеем в настоящия момент!

"Това, което съм научила от децата като урок е, че те не преживяват за миналото, не кроят някакви страхотни и специални планове за бъдещето – те се радват на настоящия момент и това е много ценно, особено в днешно време – казва дългогодишната ръководителка на "Радиодеца". – Ние все се опитваме да направим от децата си всестранно развити личности –..

публикувано на 01.06.24 в 12:05
Джудит Блегън в ролята на Адина и Лучано Павароти като Неморино в

Лучано Павароти в "Любовен еликсир" на Доницети

В съботната вечер (1 юни от 20 часа) ще съпреживеем емоциите на екзалтираната публика в МЕТ преди 50 години. Тогава, на 6рил се състоял спектакъл на "Любовен еликсир" от Гаетано Доницети. Погледите на всички са вперени в Лучано Павароти. Медиите го преследваха навсякъде, а той често изпреварваше поредната порция въпроси: "Най-важното за мен ли? Ами,..

публикувано на 01.06.24 в 08:15

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 юни 2024 г.

1 юни 3.00 часа – Джузепе Верди (1813-1901), "Реквием". Изпълняват Мая Першон (сопран), Туне Кумерволд (контраалт), Брор Магнус Тьоденес (тенор), Мика Карес (бас), Филхармоничния хор на Осло и Филхармонията на Осло. Диригент Хан-На Чанг. 4.29 часа – Морис Равел (1875-1937), Струнен квартет във Фа мажор. Изпълнява "Нов хелзинкски квартет". 2 юни..

публикувано на 31.05.24 в 15:41

Юджийн Чаплин пред БНР: Искам хората да знаят, че баща ми беше и музикант

Юджийн Чаплин е роден през 1953 г. в Швейцария. Той е петото от осемте деца на Чарли Чаплин и Уна О’Нийл и единственият, който не практикува актьорската професия. Навлиза в музикалния бизнес като тонинженер и участва в записите на Дейвид Боуи, "Ролинг Стоунс" и "Куин" в прочутото студио в Монтрьо. Антония Барулова разговаря с него, а п оводът е..

публикувано на 31.05.24 в 09:05

За песен час

Проектът "За песен час" по едноименната песен на Борис Тричков популяризира училищни песни, създадени през първата половина на 20 век от български композитори като Панайот Пипков, Емануил Манолов, Йосиф Чешмеджиев, Димитър Христов, Любомир Пипков, Светослав Обретенов, Филип Кутев и други. Проф. Александър Куюмджиев, създател и диригент на камерен..

публикувано на 31.05.24 в 08:10