Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светът – 3 част

неделя, 27 януари, 17 часа

Изпълнителите на „Сълзите не са достатъчни“ (Tears Are Not Enough)

В „Изпята поезия“ по програма „Христо Ботев“ звучат създадени с благотворителна цел български и чужди песни, посветени на света, в който живеем. Сред тях най-позната е американска We Are The World, „Ние сме светът“. Песента е излъчена в началото на март 1985 година и е разпространена по телевизии, радиа, видеоклип и като сингъл, малка грамофонна плоча. Но още докато трае подготовката за записа, идва и решението да бъде издаден и албум със същото име, който ще съдържа и други песни за същата кауза. Когато песента We Are The World е завършена, продуцентът Куинси Джонс изпраща запис от нея на родения в Канада композитор Дейвид Фостър, който по това време живее там. Но едновременно с това му се обажда по телефона и му казва: „Дейвид, трябва да направите същото и вие!“, т.е., че и те, в Канада трябва да направят подобна песен, като срокът е веднага и до две седмици трябва да е готова. Дейвид Фостър е в студиото си, когато слуша наставленията на Куинси Джонс и е бил доста притеснен, според думите на двама канадски музиканти, които са станали неволни свидетели. И по някаква случайност двамата тъкмо били измислили песен със социална насоченост и послание, свързано с глада по света. Заглавието е „Сълзите не са достатъчни“ (Tears Are Not Enough). Изпълняват я веднага пред Дейвид Фостър, но единственото, което Фостър казва е „страхотно заглавие“. От цялата песен остава само то, заглавието и идеята, темата, по която други хора са наети и веднага пишат текста на английски и френски език. Това са Браян Адамс, Джим Валънс и Рашел Пеман. Още същата вечер Дейвид Фостър измисля мелодията, прави демо-запис с инструментите си, обажда се на най-известния менажер в канадския шоу бизнес, който пък подбира, убеждава и събира бъдещите участници в записа. Тук са Нийл Янг, Джони Мичъл, Пол Шафър, рокаджиите от „Ръш“ и „Лавърбой“, джаз пианистът Оскар Питърсън, дори! Едновременно с това е наето просторно студио, което побира десетките канадски изпълнители. Преди записа Дейвид Фостър закача на входната врата на студиото лист, на който е написал: „Оставете егото си вън“, така, както по-рано по същия начин Куинси Джонс е напомнил на поп-и-рок звездите в „Ние сме светът“. И чисто по американски, задачата е изпълнена в срок: на тринайсетия ден канадската песен за Африка е готова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рамбо Амадеус

Alarma Punk Jazz и Club Pave представят Рамбо Амадеус

Alarma Punk Jazz & Club Pave представят днес Рамбо Амадеус! В студиото на "Нашият ден" колегата Цветан Цветанов представи концерта, който тази вечер слушателите на програма "Христо Ботев" ще имат шанса да чуят директно от клуб "Паве" под Столична библиотека.  Точно 13 години след първия си концерт у нас през далечната 2012 година господин Антоние..

публикувано на 25.04.25 в 12:39

Музика и памет в научен форум в Националната музикална академия

O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..

публикувано на 23.04.25 в 15:26

Полет с "Тригайда"

А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...

публикувано на 21.04.25 в 09:23
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10