Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анатолий Радев и Дария Василева – АНДАРИ, възприятия и влияния на културното наследство

БНР Новини
Анатолий Радев и Дария Василева
Снимка: Божидар Любенов

Анатолий Радев и Дария Василева са куратори на изложби и организатори на значими културни събития, свързани с популяризиране на българското културно наследство. Създатели са на Център за образна култура ArtExtreme с едноименна изложба и школа за образно изкуство ArtExtreme Concept. В своите прояви, представяни под обединяващото наименование АНДАРИ, те изследват образа и вътрешните преживявания на личността.
Техни творби са притежание на Галерия Espacio – Мадрид, Национален етнографски музей – София, Военноморски музей – Варна и в много частни колекции в САЩ, Канада, Русия, Южна Корея, Китай, Испания, Франция, Австрия, Швейцария и България.
През 2014 г. създават и организират поредицата „Български исторически четения“, в партньорство с Института за етнография и фолклористика с етнографски музей при Българската академия на науките, както и с участието на Националния природонаучен музей и други институции. А през 2015 г., по предложение на АНДАРИ, в гр. Варна се открива бюст-паметник на скулптора Кирил Шиваров.
Анатолий Радев е инженер „Радиокомуникации и видеотехнологии“, получил висшето си образование в Техническия университет – Варна и работи в областта на маркетинга и рекламата, Връзки с обществеността и визуална комуникация. Дария Василева е завършила магистратура по „Фотографско изкуство“ в Нов български университет.
С тях разговаряме за многожанровата изложба „ArtExtreme СТРАЖА“ и за други интересни инициативи на АНДАРИ.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радослав Папазов

Радослав Папазов: Живот между преводите и футбола

Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор. Папазов разказва за интереса си към скандинавската култура и митология, който го отвежда до двата езика, с които си служи като преводач. Той е преводач на романи от Юнас Юнасон, а първият му голям..

публикувано на 24.04.25 в 09:49

Международният уличен фестивал 6Fest – карнавални шествия, огнени спектакли, живи статуи, театромат

Международният уличен фестивал 6Fest – от 24 до 27 април в Пловдив – ще премине с г игантски марионетки и кукли, огнени спектакли, живи статуи, театромат, музикално и карнавално шествие. 16-ото му издание ще събере артисти от 8 държави в Пловдив от 24 до 27 април 2025 г. За шеста поредна година фестивалът е част от Културния календар на Община..

публикувано на 24.04.25 в 08:10

Четирима са претендентите за театралната награда "Слави Шкаров" тази година

Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от България, тази година в него участват млади режисьори от Република Северна Македония и Румъния. Четирима от тях са номинирани да се състезават във финалния кръг, който ще се проведе в Русе от..

публикувано на 23.04.25 в 16:18
Кирил Кадийски

Кирил Кадийски: За поезията и второто значение на думите

Между новата поетична книга "Звездна каторга. Новата Герника" и сборника "Борис Пастернак – стихотворения" – разговор в "Артефир" с поета и преводач Кирил Кадийски за (не)съществуващата граница между поета и преводача. "Звездна каторга. Новата Герника. Сонети и други стихотворения" е ново издание с поезия на поета – кавалер на френския..

публикувано на 23.04.25 в 16:00
Проф. Михаил Неделчев

Проф. Михаил Неделчев представя "Литературният персонализъм"

За книгата "Литературният персонализъм" в "Артефир" разговаряме с нейния автор, литературния историк и критик проф. Михаил Неделчев. Изследването беше представено в столичния книжен център "Гринуич" от проф. Пламен Дойнов и проф. Калин Янакиев, като в ролята на модератор влезе писателят Захари Карабашлиев. Проф. Неделчев разказва, че е..

публикувано на 23.04.25 в 15:54