Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са причините за смъртта на гръцко момиче в България?

Снимка: БГНЕС

„На 30 април 2016 година 21-годишната ни дъщеря, студентка трета година медицина в Александруполис, е на гости на своя приятел Божидар Гугушев в София. В банята на апартамента двамата стават жертва на токов удар, като при нея той е фатален, а момчето получава електрически изгаряния. Оттогава започна нашата лична голгота в търсене на причините за тази трагедия, която отне нашето прекрасно дете, и в търсене на отговорност. Детето ни си отиде без вина заради грешките и пропуските на хора, които през 2016 не могат да осигурят на гражданин на ЕС безопасно ползване на електричество.
През май 2016 г. от наша страна бе осъществена проверка на апартамента и централното електрическо табло в сградата. Това направиха български съдебен експерт, вещ по въпросите на електрическите злополуки, директорът на гръцката електрическа компания в Александруполис и адвокатката ни от гръцка страна. Заключението беше, че става въпрос за разхлабване на връзката на нулата в централното електрическо табло, откъдето изтича ток, няма заземяване в сградата и цялата електрическа инсталация не отговаря на европейските изисквания за сигурност и на европейските изисквания за въвеждане на сградата в експлоатация, които държавни институции са подписали, за да бъде доставен ток до тази сграда, в която има двайсет апартамента.
Данните от това проучване бяха фотографирани и депозирани от нашите адвокати г-жа Власакиду и г-н Димитров и оттогава се опитваме да докажем, че ЧЕЗ – компанията, която доставя ток в София, носи отговорността за това, което се случи. Имаме също така писмената гаранция на немската фирма-производител на бойлера в банята, който със сигурност не е причина за трагедията. За бойлера имаме мнението и на един немски професор и експерт от университета в Дрезден, който изтъква като причина недопустим начин на свързване в централното електрическо табло. Домоуправителката на блока даде показания, че във фаталния ден са идвали хора от ЧЕЗ, които са пипали нещо по електрическото табло долу във входа на блока, така че да бъде прикрит проблемът. По-конкретно са затегнали някакви винтове на нулата, които са били разхлабени. Служителите на специалната служба на полицията, отстранявайки бойлера от банята, са го запечатали, без да запечатат и електрическото табло долу, а това е била голяма грешка, защото по този начин са дали възможност от ЧЕЗ да дойдат и да се намесят. Искам да подчертая също, че полицаите, когато са отворили бойлера, за който сега се твърди, че е имал проблем, през онзи ден в доклада си са написали, че не е установен никакъв проблем и че е бил в много добро състояние. Заключенията на предварителното следствие при първата експертиза, поръчана от прокуратурата, са, че бойлерът няма никакво отношение към случая, но въпреки това прокуратурата поръча втора експертиза, а след това – още две…..“ – това каза днес в предаването бащата на загиналото момиче Христос Салтари.

В позицията на пресцентъра на ЧЕЗ Разпределение се казва: „Съгласно българското законодателство ЧЕЗ Разпределение няма отношение към, не поддържа и не носи отговорност за техническото състояние на вътрешните инсталации на сградите, тяхната сигурност, както и към приемането на обектите и тяхното въвеждане в експлоатация.
ЧЕЗ Разпределение е собственик на и поддържа електроразпределителната мрежа до електромера. Съоръженията на компанията не могат да предизвикат неизправност във вътрешната инсталация на конкретен апартамент. Това е известен факт за компетентните технически лица с необходимата експертиза.
В допълнение Ви информираме, че служители на дружеството са посетили посочения адрес по искане на разследващите органи, с цел осигуряване на необходимите условия за изпълнение на техните служебни задължения по изясняване на обстоятелствата около инцидента. Изразяваме пълната си съпричастност към трагедията на семейството и оказваме всяка нужна подкрепа на разследващите органи за установяване на обективната истина по случая.
В предаването ще чуете коментарите по темата на гръцкия адвокат Илияна Власакиду, а също така и на консултантите на предаването „Законът и Темида“ адвокат Пламен Димитров и екс прокурора, адвокат Захари Генов.
Чуйте повече.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57