Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Балабанов в спомените на неговия внук

2
д-р Цоло Цолов
Снимка: Георги Нейков

В това издание на рубриката „Моята история“ на предаването „Семейно радио“ ви срещаме с Цоло Цолов – първия внук на големия български учен и общественик проф. Александър Балабанов.  Господин Цолов е лекар по професия – началник на Детската клиника оториноларингология  в „Царица Йоанна-ИСУЛ“, който разказва интересни подробности за живота на своя именит дядо. Спомените на д-р Цолов са късни, когато здравето на дядо му е вече влошено, но въпреки това живи и пълни.  Дори на легло Балабанов продължавал да пише, но му се налагало да диктува, защото зрението било увредено.  Д-р Цолов разказва още за многолюдното семейство на своя дядо, за ранните му години, за неговото истинско име и арменската следва в него. В звуковия файл ще научите още за трудностите, който има Балабанов по време на гимназиалното си образования в София и през студентски си години в Лайпциг. В разговора на Ирина Вълчанова с д-р Цоло Цолов става дума и за преводаческата и издателска работа на Балабанов.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Емилия Милчева: Не беше позволено преходът да бъде осмислен

Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..

публикувано на 02.02.25 в 09:45
Мелания Тръмп на инаугурацията на президента Доналд Тръмп

Изкуството да си първа дама: символи и послания

Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..

публикувано на 02.02.25 в 09:05
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00
доц. Надежда Христова

Какъв е административноправният режим на защитените зони

Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.  "Една от причините за написването на..

публикувано на 31.01.25 в 14:55