Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първан Симеонов: С една сизифовска повторяемост редуваме възторзи с униние в политиката

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Преди дни социологът Първан Симеонов, изпълнителен директор на „Галъп интернешънъл“, представи книгата си „Политическият процес и общественото мнение в България през 2018 г.“ Тази книга излиза за поредна година и е сборник от социологически данни като и наръчник как да се четат те, но тя е и вид летопис – хроника на събития и нагласите към тях. С Първан Симеонов коментираме защо българското общество е свикнало с политическите скандали и как се отразяват те на нагласите на хората.

„Политическите скандали могат да объркат обществото, дори и да го отвратят от политическия процес и да го накарат да мисли за нови алтернативи. Истината е, че през последните 15-20 години, всяко мислене за нови алтернативи е завършвало с разочарования. В този смисъл като че ли българското общество повтаряше една и съща грешка – да проектира огромни надежди и очаквания върху някаква нова личност, която идва с идеята, че ще махне всички предходни. И така с една Сизифовска повторяемост редуваме възторзи с униние в политиката. А скандалът е своеобразна тъкан на политическите процеси у нас, защото самата българска политика е скандална. Тя през последните години е все по-зависима не от правилата, а от целесъобразността и нечия лична воля. И аз се боя, че дори и във властта да има смяна, няма да настъпят съществени промени в политическите процеси у нас. Такъв стана политическият вкус, просто трайно навикнахме с това да имаме политика – ден за ден, без опит за стратегическо  лидерство. Политика, която не казва „след мен“, ами казва: „след общественото мнение“. Но един от големите изводи на нашите проучвания е, че общественото мнение не винаги е в обществен интерес. А уви, ние имаме политика, която много се нагажда спрямо общественото мнение, един политически маркетинг, в който се разполагаме според предпочитанията на гласоподавателя, вместо да ги формираме. И разбира се при едно такова лековато разбиране за политиката, няма как скандалът да не стане нейна основна тъкан. И не бива да забравяме, че живеем в медийна среда, която отхвърля големите въпроси и се концентрира върху не толкова значимите. Затова и скандалите ще кънтят. И това не е само български проблем в момента. Погледнете САЩ, погледнете западния свят. Навсякъде има криза на смисъла, криза на пътя, криза на посоката. Консуматорските и в голяма степен задоволени общества се оказаха и удивително изнежени, и нямат съпротивителните  сили да понесат и минимална заплаха. И затова неистово се обръщат към екзотични опции и избори. А у нас ние ги правим вече в продължение на много години. Така че политиката за съжаление става все по-грозно занимание не само у нас. Опасението, че можеш да загубиш това, което имаш е много по-силно от това да нямаш. Колкото до доверието, като че ли по-вярната дума би била недоверие, и това е основната характеристика на българския политически процес – подчертано недоверие към голямата част от политическите играчи“.

Чуйте целия разговор с Първан Симеонов в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Руслан Трад: Какво е бъдещето на Сирия след падането на режима на Асад

След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..

публикувано на 27.01.25 в 16:45

Какъв е гласът на младите хора в България?

Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..

публикувано на 27.01.25 в 16:11
Ману Чао

Кландестино

Clandestino – "Нелегален", е албум и песен на Ману Чао, певеца на "трета ръка" хората по света. В предаването става дума за въпросите на емиграцията, за новоизлязлата книга у нас на Ибрахима Балде и Амец Арсалюс – "Мингян", в превод от баскски на Мария Пачкова, за филма "Децата на Дунав" със сценарист Петър Георгиев, за романа на Емануил Видински –..

публикувано на 27.01.25 в 13:10

Cyrcl: Интелигентна алтернатива за градски транспорт

В рубриката "Зелените новатори на България" този път се срещаме със Симона Йончева и Енрико Маринов – двама от създателите на първата българска компания за споделени механични и електрически велосипеди Cyrcl. Тяхната визия е насочена към създаването на по-чист, по-здравословен и по-устойчив начин на живот в града. Компанията, основана от..

обновено на 27.01.25 в 11:42

"Начертай карта на България" – Инициатива за 140 години от Съединението

Една от най-вдъхновяващите инициативи тази година е състезанието "Начертай карта на България", организирано от фондация "Активна историческа карта". Събитието е посветено на 140-годишнината от Съединението на България и има за цел да насърчи учениците да изследват богатата история и география на страната ни чрез картография. Състезанието е..

обновено на 27.01.25 в 10:32