В пъстротата на музикално-поетичния ни избор, в срещата ни звучат две баладични творби от албума на дуета Саймън и Гарфанкъл Bridge Over Troubled Water (Мост над развълнувана вода). В тази продукция текстовете на повечето песни съдържат скрити послания, неразбираем „втори план“, метафори, на които времето година след година повдига воала на неизвестността.
Написаната от Пол Саймън песен „Сбогом, Франк Лойд Райт“ (So Long, Frank Lloyd Wright) на пръв поглед възхвалява знаменития архитект, но това късно сбогуване с него изглежда необяснимо – Франк Лойд Райт си е отишъл от този свят десет години по-рано. Но има любопитна подробност: Арт Гарфанкъл е желаел да стане архитект, подготвял се е за това, а и е бил страстен почитател на изкуството на Франк Лойд Райт. Подобно на друга песен в албума, в която Пол Саймън нарича Гарфанкъл „Том“, тук Саймън прави тъжно-закачливо намигване, наричайки Арт Гарфанкъл „Франк Лойд Райт“.
И още един детайл: финалът на песента съдържа многократно изпятата фраза so long, т.е. „сбогом“, като към края на песента чуваме дори и гласа на тонрежисьора на звукозаписа, Рой Хейли (Roy Halee), който чрез контролния микрофон се провиква „Сбогом, Арти“. Песен за сбогуването, което като невидима нишка присъства в текстовете на баладите в албума Bridge Over Troubled Water (в това число и едноименната песен). С „едно необходимо закъснение“ (И.П.), петдесет години по-късно можем да кажем, че още тогава е била ясна неизбежната раздяла на дуета…
Неделя, 24 февруари, от 17.00 часа
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст..
В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg