Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фънк - трета част

БНР Новини
Били Кобъм и „Пойнтър Систърс“

Английската дума funk означава (по принцип) паника, страх, но американският смисъл на funk е „чувствено“, „емоционално“, „секси“… „А като музикално понятие думата се използва още в средата на миналия век и като стилово понятие терминът funk е свързан с т.н. хард боп, заради музиканти като Хоръс Силвър, Сони Ролинс, Арт Блейки…“ – така пише Йордан Рупчев в своята енциклопедия „Изборът на Рупи“. В нея четем още, че двайсетина години по-късно с тази дума се обозначава поредното звено на американската черна музика, без пряка връзка с предишното значение. Музиката е с танцов, чувствен характер, има сложна полиритмична структура, т.е. първостепенно значение има ритъмът.

Благодарение на това музикално направление (фънк) музикантите създадоха и развиха специфичен маниер при свирене на новия за своето време електрически клавишен инструмент Хонер клавинет – модел „Д“ (HohnerClavinet – D). Но най-характерната черта при това „издание“ на течението фънк е нарасналата роля на бас китарата, с която се изпълняват сложни мелодични и ритмични фигури със специална техника и маниер на звукоизвличането (fingerslap). Един от пионерите в тази област е Лари Греъм (Larry Graham) от групата Sly and the Family Stone – герои от фестивала Woodstock, 1969 година.
В третата, посветена на явлението „фънк“ среща в „Джаз клуб“ имате възможност да слушате пиеси и изпълнения на музикантите от датската формация „Зап Зап“ (ZapZap) и на техните американски колеги и учители: Луи Джонсън (LouisJohnson), Лари Греъм (LarryGraham), Джордж Дюк (GeorgeDuke), Хърби Хенкок (HerbieHancock), Пол Джаксън (PaulJackson), Майк Кларк (MikeClark), както и инструменталните групи Били Кобъм бенд (BillyCobhamBand) и „Хедхънтърс“ (Headhunters) с вокалите на „Пойнтър Систърс“ (PointerSisters)…

Четвъртък, 14 февруари, от 23.00 часа

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"THE BIG ROCK SHOW" на GEOFF TATE идва в София

По онова време, в изглеждащия сега далечен като друга галактика край на 80-те години, почти всеки интелигентен метъл фен харесваше "Куинсрайк". Или най-малкото беше заинтригуван от тях. В морето от твърди банди те бяха нещо ярко и различно, звучаха сложно, но увлекателно, а концептуалните идеи на албумите им бяха съизмерими с величия като "Пинк Флойд" и..

публикувано на 12.11.24 в 09:12

Александра Карастоянова-Херментин с награда от Залцбургското общество за цялостно творчество

Голямата награда за изкуство на държавата е най-високата награда, която Залцбург присъжда на всеки четири години в областта на визуалните изкуства, литературата, музиката и сценичните изкуства. През 2024 г. Александра Карастоянова-Херментин ще бъде първата жена композитор, която ще я получи. Церемонията по награждаването ще се състои на 12 ноември в..

публикувано на 12.11.24 в 08:00

Любомир Денев-син: Идеята ми е да представя рядко изпълнявани български творби

Симфоничният оркестър на Българското национално радио започва нова линия концерти с изцяло българска музика. Предвидени са четири събитията през сезон 2024/2025, които ще се състоят в Първо студио на Радиото. Първият концерт е на 13 ноември, сряда, с начален час 19.30. Програмата е избрана и селектирана от Любомир Денев-син, който ще дирижира..

публикувано на 11.11.24 в 08:00

Нова постановка на най-красивата и лирична опера на Леош Яначек – "Катя Кабанова" в Лиеж

"Катя Кабанова" на Леош Яначек се игра през октомври в Кралската опера на Валония в Лиеж в нова постановка на френската режисьорка Орор Фатие. В шестата творба на бележития чешки композитор са отразени две негови големи увлечения. Първото е голямата му страст към руската литература, а второто е несподелената, платоническа любов на Яначек към доста..

публикувано на 10.11.24 в 09:05

"Момичето от Запад" в Националната опера на Лион

Калифорнийският автор Дейвид Беласко вдъхновява два напълно различни женски персонажа в творбите на Пучини. Мадам Бътерфлай съществува само чрез желанието на мъжете и умира с разбито сърце, както са склонни да правят оперните героини, докато Момичето от Златния Запад получава когото иска с огнестрелно оръжие в ръце. "В Лион диригент на Пучини е..

публикувано на 09.11.24 в 07:55