Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

…Няма как да спечелиш, ако не си безкрайно силен като присъствие…

БНР Новини
Снимка: Даниела Манолова

Думите, послужили за заглавие, са на Петър Волгин, един от тримата главни действащи лица на епизод 10. Дългият период от време, поставен във фокуса на документалното повествование, независимо от факта на екстремното вътрешно разнообразие, драматизъм и обрати, може да бъде обобщен с идеята за силното присъствие в новата и динамична конкурентна среда на последните 2 десетилетия.  

Петър Волгин, Милена Дунева и Силвия Великова помогнаха да изградим историята на сегашното време на радиото като тръгнем от три паралелни съвършено различни истории. Във всяка от тях обаче идеята за свободата в политически и творчески план и идеята за свободата като битка се оказаха централни.

Когато Радиото разказва историята на хора, които разказват истории за радиото, общата картинка прелива от нюанси и детайли. Жълтите павета, уроците от детството, харизмата на хората по коридорите на радиото, усещането за второ семейство и протестите през март 2001 – ето само малка част от 3-те измерения на сегашното в нашата история за радиото. Дистанцията от още почти цяло едно десетилетие прави тези записи по-ценни и изненадващи, защото зад непринудените гласове и колоритно съчетаните гледни точки прозират очертанията на големия пъзел – най-големият цивилизационен елемент (според Петър Увалиев) обаче не изобщо, не по принцип, а в съвремието, пред нашите очи.

Първо излъчване на епизода е на 19 април 2010 г., понеделник, в 10.30 часа, по програма „Христо Ботев“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02