Има един упрек към нас, българите и той, уви, е справедлив - не ни се получава с традициите. Не става дума за онези традиции, в които особено място заемат яденето и пиенето, а другите, в които начело е духът. В тази област единствената ясно оформила се традиция е в трудностите да се създава, да се развива и да се запазва.
Сега оптимистично – въпреки всичко, има у нас места, където духовните занимания виреят и се запазват. Трудно, често пъти на единия гол ентусиазъм, направо като по магия.
Казват, че дванайсет е магическо число. Сигурно е така, особено ако става дума за дванайстото издание на хумористичен конкурс. Хуморът не е „оборотна стока“, разказите, фейлетоните, епиграмите и афоризмите на днешно време не носят кой знае каква слава, а колкото до пари... Но да не нагазваме в тъжни теми, сега думата е за нещо весело и носещо надежди – Националния конкурс за хумор и сатира в Кубрат. На 10 май за дванайсти път в градското читалище ще бъдат огласени имената на тазгодишните победители в него. Каква е тайната на това чудесно дълголетие? Вероятно в основата са групата съмишленици, които го организират - местният клуб на хумориста „Жарава“, читалището в града и общината. Няма как да не споменем и редакция „Хумор и сатира“ на програма „Христо Ботев“. Трябва да добавим и стотиците автори от цялата страна - без тях начинанието е лишено от смисъл.
Творбите – карикатури, епиграми, афоризми, стихотворения и кратки хумористични разкази, се приемат до 2 април на адрес 7300 Кубрат, ул. „Княз Борис I“ № 1 или на имейл chitalishte.kubrat@abv.bg
Хумористичният конкурс в Кубрат вече се превърна в традиция – малка, местна, без огромни претенции. Година след година той ни припомня един виц „Как се прави английска ливада? Поливаш, косиш, поливаш, косиш и така 100 години“.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg