Как стана така, че тютюнът е най-популярното растение, а пушенето - широко разпространен и социално приемлив навик? Както подсказва заглавието, ще търсим отговорите на тези въпроси в психоанализата, а също в акразията - вървенето срещу собствената добра преценка - понятие, завещано ни от древногръцките философи.
Рационалното начало трудно ще ни даде задоволителен отговор, затова пък скритата част на айсберга - несъзнаваното, подсказва интересни догадки.
Защо кампаниите против тютюнопушенето не дават желания ефект и какво е принцип на позитивната грешка? Как племенникът на Фройд Едуард Бернайс успява да популяризира през 50-те години на ХХ в. пушенето и да убеди жените, че еманципацията "дими" и минава през цигарата.
Разглеждаме социалния и социализиращия фактор на пушенето и неговите трансформации през XXI век. Разговаряме с психолога Андрей Ганев, с Мартин Димитров - директор на рекламна агенция, с изкуствоведката Весела Ножарова.
Ще чуем музиканта Велислав Стоянов, както и писателя Милен Русков, който задава въпроса: "Що за свят и що за раса е тази, при която тютюнът може да стане най-популярното растение?"
В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които..
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода..
На Световния ден за предотвратяване на удавянията в рубриката "Темата на деня" ви срещаме с Васил Загорчев от Life Saving Bulgaria – специалист по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg