Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Групов портрет - 4 част

БНР Новини

И в миналото, и сега многофигуралната композиция е била привлекателна за изкуството и се е радвала на внимание както от страна на публиката, така и от авторите, намерили в нея постоянен източник за творческо вдъхновение. А що се отнася до обектите – разнообразието е толкова голямо, че е редно да му посветим няколко опуса в пространството „Между барока и рока“.

В тях се преплитат знатни, благородни люде, хора от народа, ангели, серафими, зефири и фурии, плетачки на дантели, жетвари, моряци, пастири и косачи, богове, населяващи Олимп, исторически личности, сръчни дами и ухажори (влюбени щастливо-и-нещастно), диалози, терцети, масови сцени, герои, философи, цяло Удсток поколение, дори.

Творби на Жан-Филип Рамо (Jean-PhilippeRameau), Жан-Батист Люли (Jean-Baptiste Lully), Георг Филип-Телеман (Georg Philipp Telemann), Франсоа Купрен (FrancoisCouperin), (GeorgFriedrichHandel) и изпълнения на „Дийп Пърпъл“ (DeepPurple), „Ролинг Стоунс“ (RollingStones), Джоузеф Уилиамс (JosephWilliams), „Манхатън Трансфър“ (TheManhattanTransfer).

Звучи енигматичната балада „Съвременните приключения на Диоген, Платон и Фройд“ на формацията „Блъд, Сует енд Тиърс“ като контрапункт на операта „Търпеливият Сократ“ от Телеман и съдържащия се в нея квинтет, посветен на петима древногръцки философи: Ксенофонт, Платон, Сократ, Алкивиад, Мелитос.

Като ехо от хиляди лета остават да звучат думите: „Изгонете мързела, годините минават, животът е кратък, изкуството – вечно…


Слушайте "Между барока и рока" на 26 март, вторник от 23.00 часа по програма "Христо Ботев".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Софийски музикални седмици" – фестивал с дълга история и бъдеще

Международният фестивал "Софийски музикални седмици" е най-старият културен форум у нас, който не е прекъсвал своите издания през 55-годишната си история, въпреки многобройните трудности и сътресения. Фестивалът се радва на хиляди съмишленици и ценители на класическата музика от цял свят, които следят с интерес концертите и събитията през годините...

публикувано на 04.07.24 в 09:25

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40