Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Авторско право, джаз драма и стандарти

Дюк Елингтън и Били Стрейхорн
Снимка: jazzmuseuminharlem.org

В срещата ни звучат пролетни пиеси и композиции, които времето неусетно превръща във вечни джаз стандарти.Сред тях е песента с музика на Томи Улф и текст от Фран Ландсман Spring Can Really Hang You UpThe Most, за която се твърди, че е фин нюанс от поемата „Пустата земя“ от Томас Стърн Елиът.

Друга будеща любопитство песен е A Flower Is a LovesomeThing. Тя е създадена от Били Стрейхорн, автор на едни от най-популярните пиеси за репертоара на Дюк Елингтън и неговия оркестър. През 1941 година в САЩ се развихря невъобразим скандал между американското дружество на авторите на музика, текст и издатели ASCAP и националните американски радиостанции.

Причината е, че ASCAP внезапно покачва повече от двойно сумата, срещу която дава право на радиостанциите да излъчват произведения, регистрирани в ASCAP, защитени по смисъла на закона за авторското право. Асоциацията на радиостанциите не приема новите такси и радиото губи право да излъчва защитените 1 250 000 песни, докато трае спорът, продължил десет месеца: от първи януари до 29 октомври, 1941 година.

Точно по това време композиторът и диригент Дюк Елингтън се е нуждаел особено много от реклама и излъчване по радиото на изпълнения на неговия оркестър, но проблемът е, че Елингтън е член на ASCAP, не може да промени договора с организацията и поради бойкота няма как негови композиции да звучат в радиоефира. Затова поръчва на майстора Били Стрейхорн, който не е член на дружеството, да напише нови пиеси за репертоара на оркестъра.

Така се раждат импресионистичните композиции Chelsea Bridge и песента за „любвеобвилното цвете“, A Flower is a Lovesome Thing, която 78 години след тази драма звучи тук в „Джаз клуб“ по БНР. Добре дошли сте.

Слушайте "Джаз клуб" на 21 март, четвъртък от 23.00 часа по програма "Христо Ботев".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аида" на Верди с новогодишна премиера в Метрополитън

След почти 40 години най-мащабната опера на Джузепе Верди "Аида" се завръща на сцената на Метрополитън опера - Ню Йорк. Интересът към тази творба не намалява, дори след внушителните почти 1200 представления, осъществени от оперната къща през годините. Музикалният директор Яник Незе-Сеген заема подиума за новогодишната премиера на грандиозната нова..

публикувано на 25.01.25 в 08:05
Костадин Генчев

За страстта в музиката – с вдъхновения и петолиния

На 14 декември 2024 кавалджията, аранжор и автор на музика Костадин Генчев навърши 55 години. Това бе повод в едно от изданията на предаването "Портрети" да се потопим в красивия му музикален свят и да поговорим за творческия му път. А той е богат и както самият Костадин се изразява доста "шарен": "Роден съм в Габрово и всъщност първо започнах не..

публикувано на 24.01.25 в 09:15

15 години квартет "Светоглас"

"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно пресъздаване на българската фолклорна и църковна музика. Изпълненията на формацията винаги будят възхищение и удивление в слушателите, но наравно с това, те са и еталон за майсторско музициране.

публикувано на 23.01.25 в 09:10

Bulgar Klezmer Band с концерти и творчески работилници в София

Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява.  Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..

публикувано на 21.01.25 в 16:45

Най-важно е да се правят концерти за младите

Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..

публикувано на 21.01.25 в 14:50