Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Комисията за защита от дискриминация се подписа споразумение за сътрудничество

БНР Новини

На 12 март 2019 г. в Комисията за защита от дискриминация (КЗД) бе подписано споразумение за сътрудничество между Комисията и сдружение „Национален съвет на религиозните общности в България“. Целта на споразумението е да се обединят усилията на двете страни за насърчаване на разбирателството и взаимоуважението спрямо хора с различни верски убеждения в България, разпространение на знания и провеждане на образователни програми в духа на толерантността, организиране и реализиране дейности за създаване на по-добра жизнена и духовна среда. Взаимното желание за развитие на сътрудничество и съвместна дейност се изразява в методическа и експертна подкрепа; поддържане и насърчаване на официални и неофициални контакти за партньорство; подготовка, осъществяване и популяризиране на различни инициативи и информационни кампании; съвместно участие в събития, проекти, обучения, семинари и други инициативи, свързани с реализирането на политиките за равни възможности и недопускане на дискриминация.
На 13 март 2019 г. в Комисията за защита от дискриминация (КЗД) се проведе първото за 2019 г. редовно заседание на Работна група на Еквинет по комуникационни стратегии и практики. Като домакин на събитието КЗД оказва логистична и организационна подкрепа на Еквинет за провеждането както на срещата на работната група, така и за провеждането на обучение по изграждане на комуникационни рамки, което се състоя преди тази среща.
Председателят на КЗД доц. д-р Ана Джумалиева откри заседанието на работната група, в която участват над 30 представители на органите по равнопоставеност от цяла Европа. Тя подчерта удовлетворението си от факта, че Еквинет и нейната Работна група по комуникационни стратегии и практики избраха Комисията за защита от дискриминация за тази своя важна работна среща. Добави още, че Законът за защита от дискриминация въвежда задължението да бъде информирана обществеността за проблемите, свързани с неравното третиране. И обобщи, че за КЗД е особено ценна обмяната на опит и добри практики с идентични по дейност организации от цяла Европа. Чуйте повече по темата от доц. Ана Джумалиева, председател на Комисията за защита от дискриминация.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва Фестивалът на науката

Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част..

публикувано на 08.05.25 в 09:32

Съвременната медицина срещу имунния дефицит – новите възможности

През последните години все по-често се диагностицират случаи на имунен дефицит – състояние, при което имунната система не функционира ефективно. Според д-р Петя Янкова , клиничен имунолог, това не е непременно знак за по-голяма заболеваемост, а за напредъка на медицината, който позволява откриването на тези иначе редки и често генетично..

публикувано на 08.05.25 в 08:10

Церебралната атрофия – заболяванията, скрити зад този термин: лечение и перспективи

Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..

публикувано на 07.05.25 в 12:35

Обхват под 20% в скрининга за рак на маточната шийка – дали това е успех?

В края на 2024 г. Министерството на здравеопазването реализира информационна кампания за профилактика на рака на маточната шийка, финансирана с 2 милиона лева. Резултатът — около 17 000 жени са се включили в скрининга, което представлява едва 20% от заложената цел. На този фон възникват сериозни въпроси за ефективността на вложените средства и подхода към..

обновено на 07.05.25 в 12:33

Смолян отбелязва 100 години проекционни планетариуми със специален филм

На 7 май отбелязваме Международния ден на планетариумите – ден, посветен на местата, които отварят вратите на човечеството към необятния Космос. През 2025 г. празникът е още по-специален, защото се навършват точно 100 години от създаването на първия проекционен планетариум в света – в Deutsches Museum в Мюнхен, Германия . По този повод Планетариумът в..

обновено на 07.05.25 в 10:05