Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Директно от Русе - концерт на квартет ФРОШ, Евгени Божанов и Мие Мики

БНР Новини
Квартет "Фрош"

Директните ни включвания от Международния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе продължават с концерт на Струнен квартет ФРОШ, Евгени Божанов – пиано и Мие Мики – акордеон.

В програмата ще звучат: Хенри Пърсел – „Фантазии“ за четири гласа; Дмитрий Шостакович – Клавирен квинтет в сол минор, опус 57; Астор Пиацола – Пет пиеси за соло акордеон, Концерт за пиано, акордеон и струнен квартет „Aconcagua“.

Квартет "Фрош" е създаден през 2007 в София. Започва концертната си дейност с ежегодно участие в цикъла от концерти на БНР – Солистите на радиото.

Има реализирани звукозаписи за фонда на БНР на произведения от П. Владигеров, К.Илиев, В. Казанджиев, М. Георгиев, П. Керкелов, Дм. Шостакович, Фр. Шуберт, Х. Волф, А. Шьонберг, А. Веберн, Б. Барток.

През 2017 към цигуларките Негина Стоянова и Петя Димитрова, и виолистката Мария Вълчанова се присъединява и виолончелистът Атанас Кръстев.

Квартетът изгражда амбициозните си програми с приоритет към съвременната музика. Благодарение на младите и отдадени квартетисти публиката чува произведения, които не се изпълняват у нас, а често присъства и на раждането на съвсем нови композиции.

Евгени Божанов e роден през 1984 година в България, завършва обучението си в Есен и Дюселдорф при Б. Блох и Г. Ф. Шенк. Международната му кариера започва, след като печели няколко големи международни конкурси, включително Святослав Рихтер в Москва, Кралица Елизабет в Брюксел, Ван Клайбърн във Форт Уърт, Тексас и Фредерик Шопен във Варшава.

През последните сезони свири с водещи европейски оркестри, сред които Белгийският национален оркестър, Оркестър Филхармония, Кралската филхармония на Ливърпул, Камерният оркестър на Баварското радио, Симфоничният оркестър на Малмьо, Оркестърът на ЦПИ Hyogo, Ensemble Wien, Атинският държавен оркестър, Филхармония Артуро Тосканини и Оркестърът на Санта Чечилия в Рим.


Мие Мики е родена 15 септември 1956 година в Токио. Започва да свири на акордеон на 4-годишна възраст, а на 8 прави първия си радиозапис в Ен Ейч Кей, Токио. За три години (1981, 1985 и 1986) тя е поканена да въведе свиренето на акордеон в Китай чрез концерти и майсторски класове.

В Токио се провежда ежегодно концертен цикъл, озаглавен „Мие Мики - творби за акордеон”. Над 50 произведения са й посветили съвременни японски и чужди композитори.

Има издадени над 30 компактдиска от водещи звукозаписни фирми, сред които Philips, Sony, Denon.

Работи с диригенти като Сейджи Озава, Хироюки Иваки, Хироши Вакасуги и Шарл Дютоа.

Слушайте на 20 март, сряда, от 19.00 ч. по програма "Христо Ботев".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05