Преките включвания от Международния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе продължават с концерта „Musica Sacro-Profana“ с участието на Зефира Вълова – барокова цигулка, Явор Генов – теорба, Родни Прада – виола да гамба и Марчин Святкевич – клавесин.
В програмата ще прозвучи музика от Хайнрих Бибер, Дитрих Букстехуде, Аугустинус Кертцингер, Йохан Якоб Фробергер, Йоханес Йеронимус Капсбергер, Антонио Бертали.
В музикално отношение барокът е време на изключителен разцвет на вокалното и инструменталното изкуство. Музикалните творби се отличават с по-сложна хармония и добиват дълбочина на звученето. Крале, принцове, херцози и други благородници се стараят да се надминат един друг по великолепие и блясък. Най-богатите наемали свои собствени оркестри и лични композитори.
Чрез музиката на две ярки школи на XVII век – на северна и южна Германия, всяка със своите разпознаваеми особености, колкото различни, толкова и сходни, еднакво силно отпечатали своето влияние върху идните музиканти, концертът Musica Sacro-Profana разкрива част от многоликия, сложен дух на тази епоха, в който сякаш нищо не е достатъчно преувеличено...“
Концертът обещава една удивителна и вдъхновена игра на инструменталното въображение, поднесена с онази изискана виртуозност, която притежават истинските майстори на старата европейска музика, каквито са без съмнение едни от най-търсените в Европа барокови артисти Зефира Вълова, Явор Генов, Родни Прада и Марчин Святкевич!
Слушайте концерта „Musica Sacro-Profana“ на 24 март, неделя, от 19.00 ч. пряко по програма „Христо Ботев“.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg