Сезонът 2018-2019 на съботните радиоматинета продължава със спектакъл на „Самсон и Далила” от Камий Сен Санс – драматичната опера по библейския разказ за Самсон и Далила. Грузинското мецосопрано Анита Рачвелишвили и американския тенор Грегъри Кунде се превъплъщават във филистимската изкусителка и еврейския водач, чиято любов и сила тя предава.
Френският бас-баритон Лоран Наури е Върховният жрец на бог Дагон, полският бас-баритон Томаш Кониечни е филистимският военачалник Абимелех и австрийският бас Гюнтер Гройсбьок е старият евреин. Сър Марк Елдър застава начело на международния звезден състав, след като зад гърба си има вече постановка на „Самсон и Далила” в Метрополитън (сезона 2000-2001).
Интересен е сценичният живот на операта: партията на Далила е написана за прочутото мецосопрано Полин Виардо, която още през 1870 г. заедно със самия автор я показва пред затворен приятелски кръг, но така и не успява да я изпълни на сцена.
Когато през 1877 г. Сен-Санс се опитва да представи на дирекцията на парижката Гран Опера новата си триактна опера, получава отказ дори да се прегледа партитурата. Вероятно обяснение може да е неуспеха на по-ранните му опуси и предизвиканото от това недоверие в таланта и успеха на френския творец.
Но Ференц Лист цени високо таланта на френския си колега и още същата година поставя творбата с успех във Ваймар. Сен Санс е на 42 и има зад гърба си немалко симфонични, камерни и религиозни опуси, сред които Фаетон“, „Младостта на Херкулес“, „Танц на смъртта“, „Предачката на Омфала“ и други творби, които се радват голям успех.
След шедьовъра си „Самсон и Далила” той пише още музика (Хенрих VІІІ“, „Асканио“, „Прозерпина“, „Фрина“, „Елена“ и др.), но нито една опера или творба не печели такова бурно признание по световните сцени. Разбира се, че за успеха помага оригиналния композиторски стил, в който изобилстват френски и ориенталски мелодии; ярък, но фин психологизъм, завладяващ драматизъм и богата оркестрация!
Изпълнителски състав:
Далила, жрица на бог Дагон – Анита Рачвелишвили, мецосопран
Самсон, водач на юдеите – Грегъри Кунде, тенор
Върховен жрец на бог Дагон – Лоран Наури, баритон
Абимелех, сатрап на Газа – Томаш Кониечни, бас
Старият юдеин – Гюнтер Гройсбьок, бас
Вестител – Скот Скъли, тенор
Първи филистимлянин – Едуардо Валдес, тенор
Втори филистимлянин – Джеонгчеол Ча, бас
Хор и оркестър на Метрополитън опера
Диригент – Марк Елдър
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg