„Музик мания“ представя прочутата японска изпълнителка. Спомням си колко силно впечатление ми направиха нейните първи записи, които чух след първото й гостуване у нас. Оттогава все се надявах да я чуя и срещна на живо и ето че получих тази възможност благодарение на фестивала „Мартенски музикални дни“ в Русе. Запис от участието на изпълнителката на този форум ще чуете в друго издание, защото днес смятам да ви срещна с нея самата и да ви представя записи от диска й, наречен S`il vous plais – „Ако обичате“. Той съдържа няколко прочути пиеси – транскрибирани за акордеон, както и по-непознати композиции.
Мие Мики е родена на 15 септември 1956 г. На шестнадесет години за първи път участва в предаване на живо по японското национално радио ЕнЕчКей. Носителка е на много награди от престижни международни конкурси и още на двадесет и пет години е поканена да преподава акордеон в музикалното училище в Дуисбург, Германия. В момента тя е преподавател по акордеон в Есен.
Наричат Мие Мики „Кралица на класическия акордеон“. Тя е вдъхновила десетки композитори, създали за нея над 70 солови и камерни пиеси за акордеон. От 1988 г. всяка година в Токио се провежда концертна серия, наречена „Мие Мики – пиеси за акордеон“. Освен солови рецитали и участия в камерни формации Мики е канена да концертира със световни реномирани оркестри – освен в родината си Япония тя гостува на Оркестъра на Романска Швейцария, Белгийския национален оркестър, СО на Готенбург под палката на Шарл Дютоа, Сейджи Озава, Марио Вендзаго. В звуковия файл можете да чуете какво сподели Мие Мики.
Сряда, 3 април, от 14.30 часа
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg