Ръководството на Съюза на българските музикални и танцови дейци присъди своето най-високо отличие – „Златна лира“ – за високи художествено-творчески постижения и по повод 30 години творческа дейност на Аделина Александрова - музикален журналист и водещ в програма „Христо Ботев“. Наградата й бе връчена от зам.-председателя на СБМТД – Цветелина Димчева - на сцената на зала „България“, минути преди започването на поредния концерт от Юбилейния, 70-и сезон на Симфоничния оркестър на БНР, в който участва и „малкият Моцарт“ – талантливият 11-годишен пианист Ивайло Василев.
Това е второ отличие за тази година на Аделина – през месец януари, на състоялата се церемония по връчване на наградите „Сирак Скитник“, тя получи и приза „Златен глас“ на фондация „Надежда Дженева“. „Щастлива съм, че трудът ми е забелязан и оценен, и че всичко това се случва именно тук, на сцената, където са и моите колеги - музиканти“ – сподели журналистката. „От многото аспекти на работата ми в Радиото, това е един от най-любимите: да предавам директно концертите на този забележителен състав, изграден от прекрасни професионалисти. Човек не бива да си върши работата с мисълта, че ще получи награда за това, но ако все пак се случи да го наградят, усещането е много хубаво! Благодаря на Ръководството на СБМТД за признанието, желая на всички ви приятно слушане на този чудесен концерт и... отивам там, където ми е мястото – горе, в радиокабината, тъй като тази вечер аз все пак съм и на работа и колегите ми ме чакат, за да водя директното предаване по радиото“.
Наградата „Златна лира“ е най-високата степен от връчваните признания за големи заслуги към българската музикална култура. Присъжда се за високи художествени постижения на личности или колективи с над 25 години творческа дейност в областта на музикално-сценичните изкуства и култура.
Честито на нашата колежка Аделина Александрова!
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..
Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..
16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg