Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Два часа закъснение на лекарски екип се оказват решаващи за живота на една 67-годишна жена

БНР Новини
Снимка: архив БГНЕС

Според данните на съдилищата в страната, средно на година се завеждат около 40 дела за лекарски грешки. Най-честите причини са съмнения за погрешни диагнози,  неправилно лечение или закъснение на лечението.

Кои са случаите, при които можем да си потърсим правата:

• когато получим недостатъчна или неправилна диагноза на здравословното ни състояние;
• когато ни бъде приложено грешно, некачествено лечение или последваща медицинска грижа;
• когато е налице дори и най-малка небрежност, и отклонение от стандарта на медицинската услуга, водеща до увреждане на нашето здраве;
• когато не ни бъде оказана спешна помощ при нужда и без уважителна причина.

Такъв е и казусът, който разглеждаме в предаването „Законът и Темида“: екипът на Бърза помощ пристига с два часа закъснение. Два часа, които се оказват решаващи за живота на една жена на 67 години!

Ще има ли справедливо решение на съда, когато става въпрос за дело, заведено от физическо лице срещу Бърза помощ?
Историята ни разказва Петранка Плугчиева от София, а коментарът е на експрокурора, адвокат Захари Генов, консултант на предаването.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас

За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...

публикувано на 12.02.25 в 13:22

Българският фармацевтичен съюз e с твърда позиция срещу автоматите за лекарства

Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..

публикувано на 12.02.25 в 12:20

Отец Добромир Димитров: Бракът е нещо, което извършваме със свободна воля

Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..

публикувано на 12.02.25 в 11:28

ЛГБТИК+ хората в България – дехуманизирани и обезправени

Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..

публикувано на 12.02.25 в 09:44

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58