Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Два часа закъснение на лекарски екип се оказват решаващи за живота на една 67-годишна жена

БНР Новини
Снимка: архив БГНЕС

Според данните на съдилищата в страната, средно на година се завеждат около 40 дела за лекарски грешки. Най-честите причини са съмнения за погрешни диагнози,  неправилно лечение или закъснение на лечението.

Кои са случаите, при които можем да си потърсим правата:

• когато получим недостатъчна или неправилна диагноза на здравословното ни състояние;
• когато ни бъде приложено грешно, некачествено лечение или последваща медицинска грижа;
• когато е налице дори и най-малка небрежност, и отклонение от стандарта на медицинската услуга, водеща до увреждане на нашето здраве;
• когато не ни бъде оказана спешна помощ при нужда и без уважителна причина.

Такъв е и казусът, който разглеждаме в предаването „Законът и Темида“: екипът на Бърза помощ пристига с два часа закъснение. Два часа, които се оказват решаващи за живота на една жена на 67 години!

Ще има ли справедливо решение на съда, когато става въпрос за дело, заведено от физическо лице срещу Бърза помощ?
Историята ни разказва Петранка Плугчиева от София, а коментарът е на експрокурора, адвокат Захари Генов, консултант на предаването.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40