Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уейн Шортър

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Представям Ви албума Without a Net, (Без мрежа), продукция от 2013 година. Слушаме титуляря Уейн Шортър (Wayne Shorter) с неговия квартет: Данило Перес (Danilo Perez) – пиано, Джон Патитучи (John Patitucci) – контрабас и Браян Блейд (Brian Blade) – барабани. Повечето пиеси в албума са на Уейн Шортър, който е на 80 години при звукозаписите на Without a Net. И тъкмо около тази достолепна възраст създава истински щедьоври, музика, към която освен стандартното определение „джаз“, бих добавил „камерна, академична музика на нашето време“. Определението е още по-убедително, когато прозвучат пиесите на Шортър с участие и на струнен ансамбъл, обой, флейта, кларинет, валдхорна и фагот, но тях оставяме за друга наша среща.

Албумът Without a Net започва с пиесата Orbits, (Орбити). Това е нов вариант на композиция на Шортър, написана през 1967 г. за легендарния квинтет на Майлс Дейвис, в който саксофонистът беше титуляр от 1964 до 1968 г. заедно с Тони Уилиамс, Рон Картър и Хърби Хенкок. За това ново изпълнение Уейн Шортър получава отличие „Грами“ през 2014 г. в категорията „Най-добро инструментално соло“, въпреки че останалите му хоруси и в тази продукция не отстъпват по майсторство, вдъхновение и находчивост, обичайни за безкрайния полуреален, енигматичен, космически и земен свят на един от значимите музиканти на ХХ и ХI век: Уейн Шортър.

четвъртък, 9 май от 23 часа

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концертът "Петолиния и вдъхновения" събира класическата музика и българския фолклор

Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..

публикувано на 04.02.25 в 09:05

Квартет Sage с първи сингъл и концерт в София

Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и  обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..

публикувано на 04.02.25 в 08:00

Басеку Куяте и Ами Сако – автентичен малийски блус в София

"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..

публикувано на 03.02.25 в 19:47

Денят, в който музиката умря

На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..

публикувано на 03.02.25 в 14:43

Мартина Табакова: Винаги гледам на живота от положителната страна

Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..

публикувано на 03.02.25 в 07:55