Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мода 1

неделя, 12 май от 17 часа

БНР Новини
Снимка: pixabay.com

Модата, облеклото и т.н. аксесоари, (които не се считат за облекло: ръкавици, шалове, бижута, очила, обувки, шапки…) е обобщена тема в „Изпята поезия”. Многобройни са песните, в които център на внимание са обувките и шапката, но заедно с това много мелодии и текстове са посветени на сините джинси, „дънки“, както странно се наричат единствено в България. Казано най-точно „блу джинс“. Един от символите на 20 век, неизменно облекло и в наши дни блу джинсът е дреха, без която светът би изглеждал различен. И по-скучен. Сред любимите композиции на Елтън Джон, Elton John е Tiny Dancer, песента за облечена в сини джинси мъничка танцьорка. Както повечето песни, които певецът-пианист създава – и тази е направена по предварително написан текст от Бърни Тоупин, Bernie Taupin. Знае се, че танцьорката в Tiny Dancer е Максийн Фийбелман, която по-късно става и съпруга на поета. По онова време, когато песента се появява, Максийн е пътувала заедно с Елтън Джон и целия му екип, като се е занимавала с тоалетите, облеклото на музикантите. А авторът на текста Бърни Тоупин в късно интервю обяснява защо е сложил акцент тъкмо върху сините джинси – когато за първи път се озовава в Америка Бърни Тоупин е бил замаян от гледката на фантастично изглеждащи стотици момичета по калифорнийските улици, до едно облечени в блу джинс (рокли, панталони и поли) в най-разнообразни, всевъзможни модели, дължина, с апликации, украшения, кръпки и дрънкулки.
Сър Елтън Джон. Снимка: ЕПА/БГНЕС
Тъкмо заради това, албумът на Елтън Джон от 1971 г. Madman Across the Water започва с тази песен, а художественият дизайн е на основата на blue jean плат с красиво извезани по него заглавията на песните, в различни нюанси на синьото. Песента Tiny Dancer (Blue jean babe, L.A. lady…), обаче става известна на света десетилетия по-късно от създаването ѝ благодарение на режисьора Камерън Кроу. Сър Елтън Джон разказва, че след филма „Почти известен” публиката навсякъде по света настоявала той да изпълнява и представя Tiny Dancer, което певецът-пианист на драго сърце е правил. Правим го и ние.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15
Ангел Антонов

Нова монография, посветена на Райна Кабаиванска, я определя като "Весталка на операта"

Предаването "Неделен следобед" чества Деня на българската независимост с почит към един от най-независимите и достойни хора на изкуството, родени в България. Празничното издание на 22 септември от 14 часа е изцяло посветено на легендарната, прочута в целия свят българска певица, на чаровната и харизматична жена, на недостижимата актриса, отдаден..

публикувано на 22.09.24 в 08:11

Карл Бьом: Дали чувам музиката? Та тя извира от мен…

На 28 август музикалният свят отбеляза 130 години от рождението на Карл Бьом – един от колосите на диригентското поприще на ХХ век. "Патриарх на хармонията" го наричаха, а съвременниците му шеговито, но и със страхопочитание произнасяха: "Да отдадем дължимото на Бьом Австрийски!" Самият маестро пък бе съвсем лаконичен: "От мига, в който проговорих,..

публикувано на 21.09.24 в 08:10