Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мода 2

БНР Новини
Ленард Коен
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Модата, облеклото, модните атрибути и аксесоари: шалове, бижута, шапки, очила, обувки – отново е тема в „Изпята поезия”, предаването за песенна лирика, от което политат различни истории: с ироничен текст на Александър Петров чуваме Цветан „Чочо“ Владовски да пее, че понякога „И кралят ходи бос“, а Стиви Уинуд, Stevie Winwood (аристократ на британския рок) властно повелява „Сложи си обувките за танцуване”. Неговият сънародник Род Стюърт (Rod Stewart) отдава почит на класическия английски Burberry trench coat (Бърбъри тренчкот), наричайки дебютния си албум „Старият шлифер никога не те изоставя”.

Приблизително по същото време, през 1970 г., канадският поет с китара Ленърд Коен (Leonard Cohen) изпява песента си „Прочутият син шлифер”, Famous Blue Raincoat. В текста става дума за любовен триъгълник, но и за син английски шлифер, който в действителност Ленърд Коен е носил години наред и с който не е искал да се раздели. „Купих си го в Лондон през 1959 г., казва Коен, но Елизабет, жената до мене, смяташе, че приличам на паяк в него. Сигурно заради шлифера не пожела да дойде с мене в Гърция”, насмешливо добавя той и продължава: „Този боен шлифер през следващите години героично беше заздравяван с допълнителни кожени ивици по яката и ръкавите. Сега вече зная как да се обличам, но навремето не обръщах внимание на тези неща”. Всъщност, Ленърд Коен без да иска е постъпил според правилата. Класиката в английски стил показва, че да си облечен с изгладен, блестящ, изглеждащ като нов тренчкот, е признак за недотам добър вкус. По тази наследена от военното облекло дреха трябва има и оставени следи... Да носи белега на времето.

неделя, 19 май, от 17 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50