В пропаст живеем, пропаст създаваме. В отношенията, между поколенията, между нас. Колкото повече се борим да се сближим с другия, толкова повече се отдалечаваме от него. Губим контакта. Най-вече със самите себе си. Настъпва момент, в който започваме да се чудим – ние добрите, които се правят на лоши ли сме, или лошите, които се правят на добри?
Такива мисли провокира в мен режисьорският дебют на актьора Мариан Вълев. Филмът му „Лошо момиче“ разказва историята на една талантлива художествена гимнастичка, в чийто живот настъпват драматични промени. Всички те са предизвикани от конфликтните взаимоотношения с майка й, трудностите, пред които е изправена крехката ценностна система на човека в съвременния свят и сблъсъка на различните културни течения, оказали влияние върху обществото и най-вече върху личния житейски избор.
В новия български филм, определян в момента като най-гледания такъв, участват Любомира Башева, която влиза в ролята на лошото момиче, музикалният продуцент Саня Армутлиева, която пък стъпва в обувките на властната иамбициозна майка, Деян Донков, изиграл полицая аутист, Елена Телбис, Дария Симеонова, Диляна Попова и още много други познати и непознати лица. Филмът е в кината и от известно време насам не спира да задава въпроси, а и да дава отговори на много такива. Това е и причината в днешното „Време и половина“ да ви срещнем именно с режисьора на „Лошо момиче“ Мариан Вълев.
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..
"Морето, празници, танци" е озаглавена изложбата, с която художничката Стефка Аройо прави своето завръщане на софийската артсцена. Изложбата, която бе открита на 23 януари от проф. Станислав Памукчиев в СБХ – "Шипка" № 6, може да бъде посетена до 8 февруари. Част от платната в експозицията "Морето, празници, танци" са притежание на..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А. Моцарт. Режисьор и автор на драматизацията е Христина Арсенова от Бургаския куклен театър, а авторската музика в спектакъла е дело на композитора Владимир Джамбазов. За юбилея, историята и..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно..
Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg