Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Престъпление ли е езикът на омразата?

БНР Новини
Анелия Торошанова, проф. Момяна Гунева и Любомир Новиков в студиото на „Законът и Темида“
Снимка: Емил Николов

Къде е границата между свободата да изразяваме мнение и враждебната реч?
Все по-често ставаме свидетели на ескалация на омразата и от слово на омразата се преминава към насилие от омраза. Голяма част от обществото не знае, че използването на език на омразата е престъпление по смисъла на Наказателния кодекс.

Кои са добрите практики за противодействие на езика на омразата в интернет, в училище, на улицата, в семейството? Какво трябва да знаем за превенцията и как тя, най-лесно се реализира и усвоява от обществото? Къде е границата между свободата да изразяваме своето мнение и позиция и езика на омразата? Кога и защо ескалира езика на омразата?

На тези въпроси търсим отговор с гостите в студиото проф. Момяна Гунева –един от най-добрите експерти по наказателно право в България, и експрокурора, адвокат Любомир Новиков. В предаването ще чуете и интервю с доц. д-р Ана Джумалиева – председател на Комисията за защита от дискриминация.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Атанасов, Косара Чигирева и доц. Георги Лозанов (от ляво надясно)

Публика срещу република или понятието "общество" днес

Какво означава понятието "общество" днес? Може ли републиката да съществува без активни граждани? Защо имаме нужда от обществени медии? Тези въпроси стоят във фокуса на дискусията в предаването "Гласът на времето" по националната програма "Христо Ботев" непосредствено след 1 ноември – Деня на народните будители.  Темата обсъждат победителят в..

публикувано на 03.11.25 в 18:00

Красимир Кръстев: Фотографите улавят моменти, аз предпочитам да ги дебна

"И рибар съм и ловец съм", въпреки своето конкретно заглавие, е едно предаване с много широка тематика, във всяко издание става дума за много повече... за природата, за екологията, за хората и за живота, за интересите, за хобито и за отговорността. Този път водещите Асен Масларски и Росен Мирчев са поканили за гост и събеседник Красимир Кръстев...

публикувано на 03.11.25 в 15:35
Теодор Цеков

Енергийните ресурси по света и у нас

Задава ли се недостиг на енергия в световен мащаб и нараства ли потреблението на нефт, газ и въглища? Изчезва ли петролът? Търговски войни – накъде вървят енергетиката, електроенергията и горивата? От Татарстан през САЩ до Венецуела – необходими ли са нови инвестиции в нефтената промишленост и търсене на редки метали? Създава ли руският нефт хаос в..

публикувано на 03.11.25 в 12:05
Илюстративна снимка

Мръсният въздух убива три пъти повече българи, отколкото европейци

В последните дни Министерството на околната среда (МОСВ) отчита видим напредък по Националната програма за чист въздух. Според данните в повечето градове на страната нивата на фини прахови частици вече са под нормата. В същото време по данни на Инициативата State оf Global Air, мръсният въздух убива три пъти повече българи, отколкото европейци, а..

публикувано на 03.11.25 в 09:35

Животът ни на земята – подготовка за вечния живот

Една от трите задушници, наречена още велика е в съботата преди деня на безплътните сили – Архангеловден. А е вангелско четиво от тази неделя е притчата за богаташа и бедния Лазар. Християнинът не следва да се съобразява с икономическите, обществените, верските и други различия, а да постъпва по закона на любовта. Бог ни е приел такива, каквито сме,..

публикувано на 02.11.25 в 09:35