Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Фолклор и композиторско творчество“: Марин Големинов – Езически и християнски видения

Снимка: личен архив

Балетът „Нестинарка“ е изключителен пример за това как един шедьовър в началото на творческия път на млад композитор сякаш програмира цялото му бъдещо творчество. „Нестинарка“, постановката на Маргарита Арнаудова, 1986 г. Снимка: operasofia.bgМного са нишките, които водят към следващите опуси – езически и лирични образи, гамата от изразни средства, типичният големиновски лаконизъм на изказа.

Фолклорът е начин на чувстване, на мислене при Големинов. Той е израстнал с мистиката и музикалните образи на Западна България (роден е в Кюстендил).

Към фолклора проявява и чисто научен интерес – многобройни са теоретичните му разработки на тема „българско звукотворчество“. Големинов не цитира, той интерпретира фолклора. Намира българския фолклор за много податлив за прилагане на съвременни композиционни средства: за нови хармонични и контрапунктични хрумвания.

Езическата стихия и лиричните образи от „Нестинарка“ ще слушаме в Духов квинтет № 2, Пет скици за струнен квартет, Прелюд, ария и токата, Старобългарски квартет, Шопофония и др.

Слушайте „Звукови хроники“, посветени на Марин Големинов, в три последователни понеделника – 13, 20 и 27 май, от 17.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05