Фразата е казана на английски, с норвежки акцент, през един октомврийски ден на 1997-а в едно просторно студио на едно радио, чийто под е сглобен от изненадващо малки и тънки летвички паркет, пред една група хора, вторачили се в книжки с преводи и наострили уши. След като в Епизод 1 на Берлин: Има ли някой да пътува за Женева, авторките на сериала успяха да стигнат до заветното място за някакви си 37 часа пътуване с автобус, в Епизод 2: Гара Виктория сме на точното място и в точния момент.
Разбира се, гара Виктория не е в Берлин и оттук нататък приятелите на аудио играта, мистификацията и фалшивото докюментари, известно под името мокюментари, ще могат да проследят едно напрегнато предаване на живо от студио на БНР, с включвания от събитие, случващо се също в студио, отдалечено от това на БНР на 37 часа с автобус. Водеща на живото предаване от БНР ще бъде сполетяна от небивали беди на пода в центъра на студиото, което определено не може да се похвали с толкова дребен и изкусно направен паркет като този в студиото на RBB в Берлин, което през онази 1997-а все още се е казвалоSender Freies Berlin.
Всичко това тук е моят живот, казва Майя Динева в Епизод 2.
22 години след правенето и монтирането на тези супер аналогови записи и 30 години след падането на берлинската стена, благодарение на усилията и чувството за хумор на екипа в студиото: Юри Статков, Пламен Петров, Теменужка Маринова и Константин Драмалиев, ще чуете една фантазна аудиопродуция, която ще ви върне вярата в радиодрамата, ако случайно се е пропукала. Документално студио ‘подкрепя’ фикцията.И тези, които ще обвинят авторките, че са твърде нахални и имат твърде дръзки измислици, априорно ще успокоим с една не-фалшива-новина. Аудио фалшификатът от 1997 със заглавие Гара Виктория, за който работиха десетки поддръжници от Sender Freies Berlin, Доминиканската република, Русия, Унгария, Швеция, Грузия и т.н., стана факт през 1999г. Имате шанс да се срещнете с изпреварващо фичър мейкърство.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg