Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За делата на малките и големите

БНР Новини
Николай Милчев и Ирина Вълчанова
Снимка: Здравко Петров

Представяме ви Николай Милчев, поет и преподавател по български език и литература. Той беше гост на предаването „Семейно радио“ в деня, в който почитаме делото и паметта на поета и революционер Христо Ботев. В центъра на разговора е силата да отстояваш себе си, но и разстоянието, което ни дели от мечтите и идеалите ни. Срещата на Ирина Вълчанова с Николай Милчев започва от това защо честваме смъртта на Христо Ботев, а и на Васил Левски, а не тяхното раждане, след като кончината и на двамата е свързана с предателство. Темата за мита за тяхната баладична смърт минава и през това, че малкият човек винаги ще се съизмерва с техните образи на гиганти на духа. Няма как да не си дадем сметка обаче, че често, когато говорим и мислим за подобни личности, сме склонни  към високопарност и клишета.

„Високопарност е едно, клишета е второ, а опит за осмисляне на това, което са направили те, е трето. Ботев издава една стихосбирка, заедно със Стефан Стамболов и се обезсмъртява, а „стихосбирката“ на Левски, с която той прави същото, е неговото тефтерче. Едната стихосбирка излиза от печатница, а другата – изпод самара на коня. Нещо велико! И в това тефтерче на Левски има записано едно Ботево стихотворение. Самият Апостол се е опитал да пише стихове. Чистотата на тефтерчето на Левски е равна на силата на метафоричността и гениалността на Ботевата поезия. А ние употребяваме високопарни думи за тях, защото сме безсилни да осмислим една проста работа – как ей така, без да се надяваш на нищо, отиваш да дадеш живота си“ – заявява Николай Милчев.

В разговора на Ирина Вълчанова с Николай Милчев ще чуете още за писмото на Ботев до Тодор Пеев и за вечната връзка между делата на „малките“ и „големите“ хора.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45

Евгени Черепов, учител: Младежите днес четат активно

В рамките на рубриката "Темите на деня" учителят по български език и литература Евгени Черепов, който преподава в Езикова гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и е автор на романа "Извън обхват", номиниран за наградата "Перото" в категория проза, споделя своите наблюдения и мисли за младото поколение и неговото отношение към литературата. В ефира..

обновено на 01.11.24 в 12:16

Безплатна платформа помага на младите хора в кариерното ориентиране

Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..

обновено на 01.11.24 в 10:12