Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Поглед от ръба“ с танцьорите Стефани Ханджийска и Коста Каракашян

Стефани Ханджийска и Коста Каракашян в студиото на „Време и половина“
Снимка: Таня Димова

От известно време насам и двамата гледат от ръба. Всеки път телата им са поставени в различна позиция. Придобиват всевъзможни форми. Някои красиви, други не чак толкова. Някои са технични, а други са сякаш извън рамките на естественото. Провокират. Всичко – телата си и тези на другите, пространството около тях, но най-вече тези, които ги гледат. Не е важно какво ще си помислят, важното е просто да си помислят.

Стефани Ханджийска и Коста Каракашян танцуват от петгодишни. Тя започва с балет, той – със спортни танци. Сега и двамата поставят движенията на другите в съвременен танц. Той съвсем скоро завърши Колумбийския университет именно със съвременен танц, а вече се готви и за магистратура, но по Човешки ресурси. Тя е завършила НАТФИЗ, както и обучителната програма за съвременни танци в Dance Port Derida. През есента ѝ предстои да завърши и магистратура в Лондон, а през лятото я очаква участие в хореографската програма на ImPulsTanz като първия български стипендиант от 5 години насам. Стефани е проджект мениджър в IT сферата, но същевременно работи по танцови проекти у нас и в чужбина. Коста пък участва в телевизионни формати, снима се, пише, режисира и използва гласа си за социален активизъм. Познават се от доста време и са работили заедно, но от около две години имат обща мисия – да представят образа на съвременния човек, поставен в естествената му среда. Тази на знакови културно-исторически места в България. Ще го направят чрез изразните средства на танца и тези на седмото изкуство.

„Поглед от ръба“ е сайтспесифик танцов филм, който има за цел да представи културното наследство на България от  новаторска гледна точка. В момента текат усилени репетиции, а след броени дни ще започнат и снимките. В реализацията на филма участва интернационален екип от многообещаващи млади професионалисти – петима танцьори, които ще бъдат поставени в диалог с различните локации, американският композитор Jude Icarus и героите в поредицата ни „Младите в изкуството“ –хореографите и режисьорите на този проект в процес Коста Каракашян и Стефани Ханджийска. Именно на тях отделихме и цялото си „Време и половина“ днес. Чуйте ги!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Новият сериал "Те, вълните" с премиера през април

Новият игрален сериал "Те, вълните"ще има своята телевизионна премиера през април. Мистериозният драматичен трилър е създаден по идея на Теодора Духовникова и Койна Русева, Главните роли се изпълняват от едни от най-обичаните български актриси – Мария Каварджикова, Койна Русева, Теодора Духовникова и Радина Кърджилова. Зрителите ще видят..

публикувано на 01.04.25 в 16:50
Елка Няголова

"Само тази любов" и "Само тази България" – две нови книги на Елка Няголова

Поетесата Елка Няголова представи в Централния военен клуб в София двете си нови книги "Само тази любов" и "Само тази България". За творчеството ѝ говориха поетите Боян Ангелов, Надя Попова, Иван Есенски. Поетесата Надя Попова каза много хубави думи: "Елка Няголова притежава творчески характер с уязвимост на снежинка и твърдост на диамант". А актрисата..

публикувано на 01.04.25 в 16:22

Хубен Черкелов: Сега изкуството е доста конформистко

От години художникът Хубен Черкелов се интересува от възможните художествени интерпретации на парите, на банкнотите, смята ги за форма на комуникация между хората, която заслужава изследване.  В петък той откри новата си изложба "Колелото на живота" в галерия "Виваком Артхол Оборище 5". В нея на голямоформатни платна могат да се видят образи и сцени..

публикувано на 01.04.25 в 15:59
Архив „Златният кос”, 2011 г.

50 години "Златният кос": Песни, смях и спомени от българския радиоефир

През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на слушателите да не вярват на първоаприлските новинарски емисии. Това традиционно радостно и същевременно любопитно събитие е част от българската културна наследственост, като всеки 1 април носи със..

обновено на 01.04.25 в 11:10

"Условни пространства" – Пламен Кирилов с изложба в Пловдив

Старозагорският художник Пламен Кирилов открива изложба "Условни пространства" в галерия "Лабиринт" в Пловдив. До момента е реализирал осем самостоятелни изложби, като тази е първата му в Пловдив. Работи предимно в областта на живописта. Определят го, макар и със закачка, като абстрактен импресионист. За изложбата му с него разговаря кореспондентът..

обновено на 01.04.25 в 09:53