Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обречени ли са малките местни езици?

Културата и езиците „канак“ са традиционни за местното население на френската отвъдморска територия Нова Каледония
Снимка: wikipedia.org

В обявената от ЮНЕСКО Международна година на местните езици се запознаваме с още една далечна и непозната за нас култура. Културата и езиците „канак“ са традиционни за местното население на френската отвъдморска територия Нова Каледония. Колониалната доминация на френския език и администрация, разбира се са повлияли на туземната култура. В същото време многобройните малки езици на канаките, както и специфичните традиции на различните общности, все още са доста жизнени. Днес езиците са около 28, говорени от близо 70 хиляди души. В последните 10 години запазването на автентичната култура се подкрепя и от френската държава, която финансира обучението, изработването на учебници и граматики. С личните впечатления и познания на доц. Георги Жечев от Софийския университет правим мислено пътешествие до далечния тихоокеански остров, за да се уверим за пореден път, че всеки език и традиция е неповторим и ценен с различния светоглед и опит на хората, които го носят.

• 25 години „За думите“: от фонда на предаването - „Английски френски езиЦИ“?




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ива Гаврилова

Кожата – огледало на човешкото здраве

Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе акцентът в разговора с доц. Ива Гаврилова. Като опитен хирург нашият гост поясни как да познаем кожния меланом, какви са реалните прояви и симптоматика, как се диагностицира и лекува. Разбира се,..

публикувано на 18.12.24 в 08:28
Георги Вълков, Венета Гаврилова и Марина-Николова

Българският език – родината, която е винаги с теб

Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..

публикувано на 17.12.24 в 13:10
Антон Александров

Антон Александров: Не мисля, че изкуственият интелект скоро ще измести човека

"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..

публикувано на 16.12.24 в 17:30
Нели Керемидчиева

Как "(Не)възможното образование" стана "Възможното образование"

Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..

публикувано на 16.12.24 в 14:15

Алеф: Ако не бяха те

"Ако не бяха те" е темата по която ще творят участниците в XII Международен литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", организиран от Центъра за еврейско българско сътрудничество "Алеф". Конкурсът стартира на 1 октомври, а малко по-късно за наградените участници в тазгодишния конкурс беше организирана..

публикувано на 15.12.24 в 12:15