Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наследници на песента: Северняшката певица Надка Томова на 70 години

4
Хорът на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци – Плевен.
Снимка: БТА

В музикалния фолклор на Средна Северна България срещаме разнообразни песенни образци. Особено характерни са песните от семейния и трудовия цикъл, а хороводните се отличават с богата метроритмика, която допълва многообразието от варианти на темпераментните северняшки хорà – пайдушки, дайчови, ганкини. С мисията да развива сценично тези традиционни практики е създаден Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци в Плевен. Вече 60 години изкуството на професионалния състав популяризира музиката и танците на региона у нас и по света. През 80-те и 90-те години на миналия век хорът на ансамбъла, ръководен от Иван Вълев, достига високо изпълнителско майсторство в музикалната ни култура. В него пеят талантливи изпълнители, обединени да създават професионално изкуство.

От 1971 г. Северняшкият ансамбъл получава държавен статут. Първата щатна певица в състава е Надка Томова (1949) от с. Бъркач, Плевенско. Семейната среда предопределя нейната музикална съдба. „Музикалното чувство съм придобила от моя баща, той свиреше на духови инструменти. От баба ми също съм се учила да пея, ходих из целия регион да събирам песни. В нашето село имаше възрастни жени с много богат репертоар”, казва Надка Томова. По това време в Плевен няма музикално училище, където може да получи музикално образование и певицата се насочва към друго изкуство. Завършва Националната гимназия по приложни изкуства в Троян като главен технолог по битова керамика. Спомня си за този период: „В часовете по практика докато въртях грънчарското колело си пеех. Един преподавател беше от нашия край и все ми казваше – Наде, запей нашенска песен да ни е спорна работата. Моята мелодия се вплиташе с мелодията на грънчарското колело”.

Още като ученичка Надка Томова се изявява по концерти. През 1968 г. след конкурс постъпва в състава Северняшкия ансамбъл в Плевен. Там работи в продължение на 42 години до пенсионна възраст. „През 1980 г. завърших Националната школа за художествени ръководители в Пловдив като диригент на народен хор, но най-голямата школа за мен е тази на нашия диригент Иван Вълев – моят първи и единствен учител”, прекланя се пред таланта на маестрото. За фонда на БНР Надка Томова записва песни от Плевенско с обработки на Иван Вълев, Ангел Шопов и Коста Колев. Паралелно с работата в ансамбъла певицата се занимава и с преподавателска дейност. Обучава млади изпълнители, на които показва първите стъпки в народното пеене. Сред тях е северняшкият певец Христо Косашки от Луковит. И днес на 70 години Надка Томова не се разделя с песента. Продължава да пее по различни поводи, ръководи самодейни състави в Плевенския край. С радост казва, че синът й Мартин е наследил баща си като танцьор, а в момента е хореограф на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци – Плевен.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22
Торд Густавсен

Торд Густавсен за най-хубавите неща в живота

В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:

публикувано на 01.01.25 в 18:50

Светлина Стоянова и Виви Василева са солистки на тазгодишния празничен Новогодишен концерт в НДК

Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На сцената със солистките застава Фестивалният симфоничен оркестър с диригент Емил Табаков в партньорство със Coфийcĸaта филхармония. Маестро Емил Табаков споделя, че не търси прилики с празничния..

публикувано на 01.01.25 в 08:05