Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата – дрогата – семейството – приятелите – училището

Казвайте по-често на децата, че ги обичате

БНР Новини
Виктория Казакова, Захари Генов, Анелия Торошанова, Росица Станулова и Елена Кърпачева (отляво надясно)
Снимка: Василена Мирчева

Днес в предаването дискутираме една не лека тема, която засяга цялото общество. Темата за употребата и разпространението на дрога в училище. Знаете, че БНР е инициатор на кампанията против употребата на дрога Избери живота.

Каква трябва да бъде превенцията, достатъчно ли се говори с децата в училище, какво е мястото на семейството и училището срещу този бич на ежедневието? Защо дрогата се разпространява масово в училище и почти всяко едно дете знае откъде може да се закупи? Защо в аптеките децата свободно купуват медикаменти, чието въздействие е наркотично? Защо някои от нашите деца не са щастливи, защо допускаме те да не бъдат харесвани и да посягат към т. нар. „бягство“ от действителността? Защо всеки ден да умира по едно дете, защо няма статистика за това? Казваме ли им достатъчно често, че ги обичаме? На всички тези въпроси ще търсим отговор. Ще чуете разказът на една жена, на една майка на три деца, която преди година губи едно от децата си. Тя е художник, казва се Невена.

Събеседници в студиото са експрокурорът, адвокат Захари Генов, психологът Елена Кърпачева – директор на 22 училище в София, Виктория Казакова, Росица Станулова - психолози в Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите към Столична община.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мамфидент": Изкуствен интелект в помощ на майките след раждане

Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..

обновено на 25.02.25 в 13:34

Енергийна бедност и замърсяване на въздуха: Как да излезем от порочния кръг?

Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..

обновено на 25.02.25 в 12:39

Черни връх без граници: незабравимо изживяване за хора с увреждания

Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..

публикувано на 25.02.25 в 12:00

Връчиха Годишните награди за образование по икономика в средните училища

На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..

публикувано на 25.02.25 в 11:22

Финансовата грамотност – ключово умение за бъдещето

В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..

обновено на 25.02.25 в 11:17