В „Неделен следобед“ ще бъдем на два фестивала – единият е в Гармиш Партенкирхен, а другият е във Варна. Ще слушаме концерт на Берлинската академия за старинна музика, а след това запис от концерта на Веско Стамболов посветен на 120-годишнината на Панчо Владигеров.
През 1989 г. в Бавария в прочутия курорт Гармиш Партенкирхен е създаден фестивала, посветен на творчеството на Рихард Щраус, който живеел там след 1908 година.
Със записа от 22 юни 2018 година ще бъдем на концерт на Академията за старинна музика, Берлин, и Хора на Баварското радио с диригент Александър Либрайх, който от миналата година вече е интендант на фестивала.
Програмата на концерта включва операта „Дидона и Еней“ на Хенри Пърсел и „Метаморфози“ на Рихард Щраус.
Действащи лица и изпълнители в „Дидона и Еней“:
• Дидона – Мари-Клод Шапюи, мецосопран;
• Белинда – Робин Йохансен, сопран;
• Еней – Матиас Уинклер, баритон;
• Магьосница – Катарина Магиера, контраалт;
• Първа вещица, Втора жена – Анна Фошеге, сопран;
• Втора вещица, Барбара Смит-Гаден, мецосопран;
• Първи моряк – Андрю Лепри Мейер, тенор.
Във втората част на предаването ще бъдем във Варна на най-стария български фестивал „Варненско лято“. Там на 20 юли рецитал изнесе пианъстът Веско Стамболов, който изпълни последните опуси на Панчо Владигеров.
Всички знаят за връзката на Панчо Владигеров с Рихард Щраус. По покана на прочутия композитор Владигеров става член на Съвета за международно сътрудничество на композиторите в периода 1936-1942 г., чийто председател е Щраус.
„Това е нашият голям композитор, както Албенис или Григ. Най-изумителното за мен е, че само тридесет, четиридесет години преди него е било пълна пустиня. В клавирната музика това е първият, който изведнъж създава музика, която е напълно равностойна на западноевропейската“.
В звуковия файл чуйте какво още каза Веско Стамболов.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg