В „Неделен следобед“ ще бъдем на два фестивала – единият е в Гармиш Партенкирхен, а другият е във Варна. Ще слушаме концерт на Берлинската академия за старинна музика, а след това запис от концерта на Веско Стамболов посветен на 120-годишнината на Панчо Владигеров.
През 1989 г. в Бавария в прочутия курорт Гармиш Партенкирхен е създаден фестивала, посветен на творчеството на Рихард Щраус, който живеел там след 1908 година.
Със записа от 22 юни 2018 година ще бъдем на концерт на Академията за старинна музика, Берлин, и Хора на Баварското радио с диригент Александър Либрайх, който от миналата година вече е интендант на фестивала.
Програмата на концерта включва операта „Дидона и Еней“ на Хенри Пърсел и „Метаморфози“ на Рихард Щраус.
Действащи лица и изпълнители в „Дидона и Еней“:
• Дидона – Мари-Клод Шапюи, мецосопран;
• Белинда – Робин Йохансен, сопран;
• Еней – Матиас Уинклер, баритон;
• Магьосница – Катарина Магиера, контраалт;
• Първа вещица, Втора жена – Анна Фошеге, сопран;
• Втора вещица, Барбара Смит-Гаден, мецосопран;
• Първи моряк – Андрю Лепри Мейер, тенор.Във втората част на предаването ще бъдем във Варна на най-стария български фестивал „Варненско лято“. Там на 20 юли рецитал изнесе пианъстът Веско Стамболов, който изпълни последните опуси на Панчо Владигеров.
Всички знаят за връзката на Панчо Владигеров с Рихард Щраус. По покана на прочутия композитор Владигеров става член на Съвета за международно сътрудничество на композиторите в периода 1936-1942 г., чийто председател е Щраус.
„Това е нашият голям композитор, както Албенис или Григ. Най-изумителното за мен е, че само тридесет, четиридесет години преди него е било пълна пустиня. В клавирната музика това е първият, който изведнъж създава музика, която е напълно равностойна на западноевропейската“.
В звуковия файл чуйте какво още каза Веско Стамболов.
След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The Beethoven Project. Идеята e на създателя и артдиректор на фестивал Allegra Петър Найденов, соло-контрабасист на Люцернския симфоничен оркестър и преподавател в Цюрихския университет за изкуства...
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в добрите стари времена – с пънк-каса за дарения на бара и възможност да дарите посредством билет-дарение тук ... като, разбира се, всички средства отиват за музикантите, включили се в начинанието. А..
Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..
Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..
"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg