Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От пакта „Молотов – Рибентроп“ до 38-ия паралел

Вячеслав Молотов подписва пакта за ненападение между Германия и СССР. На заден план в средата: Йоахим фон Рибентроп и Йосиф Сталин.
Снимка: wikimedia.org

В разгара на лятото на 1939 г. в Москва е сключен Пактът „Молотов – Рибентроп“, с който се дава действителен картбланш за започване на Втората световна война. Споразумението, чиято подготовка върви от пролетта, е подписано на 23 август и само след 8 дни Вермахтът и Червената армия нападат Полша от запад и изток, поделяйки си я помежду си. Англия и Франция, предпочитайки да си затворят очите пред съветската агресия, но не можейки да сторят същото пред национал-социалистическата, обявяват война на хитлеристка Германия. На най-кървавия конфликт в историята на човечеството е поставено началото. След 6 години светът ще е в руини, а коалицията между водещите западни демокрации Великобритания и Съединените щати, френските сили на генерал Шарл де Гол и сталинския Съветски съюз излиза победител над Третия Райх, милитаристка Япония и Италия на Мусолини. Зловещото противопоставяне е отнело живота повече от 60 млн., 60% от които цивилни. Това обаче не стряска влезлите в нов режим на противоборство между антагонистичните режими на комунистическия тоталитаризъм и демократичните общества, които в опит за премерване на силите влизат във война на Корейския полуостров само 5 години след края на Втората световна война. Конфликтът трае от 20.VІ.1950 г. до 27. VІІ. 1953 г. и отново е зареден с последствия за света, които и досега оказват влияние върху процесите в него.
В „Премълчаната история“ свързваме тези летни трагически дати, за да открием доколко сме се отърсили от моментите на омраза и нетърпимост, довели до толкова жертви и разрушения. Помагат ни за това гостите Тони Николов – философ, журналист, публицист, и Аврам Агов – експерт по Азия и Далечния изток, преподавател по световна история на ХХ век в университета на канадския град Ванкувър.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Албена и Павел Благеви

Да посрещнеш 68-ия си рожден ден обикаляйки Анапурна

Ако слушате редовно "Покана за пътуване" ще си кажете "Тези хора кога изкачиха връх Митикас в Олимп, кога се върнаха от обиколката на Анапурна". Но това е факт! Албена и Павел Благеви ди дойдоха в София да отбележат 68-ия рожден ден на мъжката половинка от семейството. Дамската отпразнувала същата възраст в планината. Помолих ги да разкажат за..

публикувано на 18.12.24 в 08:35
Доц. Ива Гаврилова

Кожата – огледало на човешкото здраве

Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе акцентът в разговора с доц. Ива Гаврилова. Като опитен хирург нашият гост поясни как да познаем кожния меланом, какви са реалните прояви и симптоматика, как се диагностицира и лекува. Разбира се,..

публикувано на 18.12.24 в 08:28
Георги Вълков, Венета Гаврилова и Марина-Николова

Българският език – родината, която е винаги с теб

Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..

публикувано на 17.12.24 в 13:10
Антон Александров

Антон Александров: Не мисля, че изкуственият интелект скоро ще измести човека

"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..

публикувано на 16.12.24 в 17:30
Нели Керемидчиева

Как "(Не)възможното образование" стана "Възможното образование"

Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..

публикувано на 16.12.24 в 14:15