Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От пакта „Молотов – Рибентроп“ до 38-ия паралел

Вячеслав Молотов подписва пакта за ненападение между Германия и СССР. На заден план в средата: Йоахим фон Рибентроп и Йосиф Сталин.
Снимка: wikimedia.org

В разгара на лятото на 1939 г. в Москва е сключен Пактът „Молотов – Рибентроп“, с който се дава действителен картбланш за започване на Втората световна война. Споразумението, чиято подготовка върви от пролетта, е подписано на 23 август и само след 8 дни Вермахтът и Червената армия нападат Полша от запад и изток, поделяйки си я помежду си. Англия и Франция, предпочитайки да си затворят очите пред съветската агресия, но не можейки да сторят същото пред национал-социалистическата, обявяват война на хитлеристка Германия. На най-кървавия конфликт в историята на човечеството е поставено началото. След 6 години светът ще е в руини, а коалицията между водещите западни демокрации Великобритания и Съединените щати, френските сили на генерал Шарл де Гол и сталинския Съветски съюз излиза победител над Третия Райх, милитаристка Япония и Италия на Мусолини. Зловещото противопоставяне е отнело живота повече от 60 млн., 60% от които цивилни. Това обаче не стряска влезлите в нов режим на противоборство между антагонистичните режими на комунистическия тоталитаризъм и демократичните общества, които в опит за премерване на силите влизат във война на Корейския полуостров само 5 години след края на Втората световна война. Конфликтът трае от 20.VІ.1950 г. до 27. VІІ. 1953 г. и отново е зареден с последствия за света, които и досега оказват влияние върху процесите в него.
В „Премълчаната история“ свързваме тези летни трагически дати, за да открием доколко сме се отърсили от моментите на омраза и нетърпимост, довели до толкова жертви и разрушения. Помагат ни за това гостите Тони Николов – философ, журналист, публицист, и Аврам Агов – експерт по Азия и Далечния изток, преподавател по световна история на ХХ век в университета на канадския град Ванкувър.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27