Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родопският драматичен театър започва новия сезон със спектакъл по Шекспир

10
Снимка: Михаил Хубчев

С премиера на спектакъла „Дванайсета нощ... или как желаем“ Родопският драматичен театър „Николай Хайтов“ в Смолян ще открие новия си творчески сезон. Постановката по прочутата комедия на Уилям Шекспир е дело на режисьора Делян Илиев, който проявява подчертан интерес към класическите текстове.

За първата си постановка - „Три сестри“ на Чехов, той бе номиниран за „Аскеер 2018“ в категорията „Изгряваща звезда“, а през юни тази година спектакълът му „Антигона и хората” по Софокъл беше селекциониран в конкурса за Наградата за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“.

„Пристъпих към „Дванайсета нощ“ с голям страх - може това да е комедия, но в никакъв случай не е лековат ситуационен текст, през който може да се мине, без да те боли главата два месеца. Темата, около която се въртим, е желанието ни да съм някой друг, да не съм себе си, да не съм аз, а да се правя на някой друг, на когото се възхищавам или когото обичам, или от когото завися по някакъв начин, и някак си да се предрешвам - буквално и метафорично, на нещо, което не съм аз, и все по-далече да бягам от себе си“, казва режисьорът на спектакъла.

В представлението участват актьорите Атанас Найденов, Божана Мановска, Никола Орешков, Васил Читанов, Борис Хаджийски, Димитър Димитров, Димитър Мартинов, Рада Велинова и Джована Галиарди. Сценографията е на Светослав Кокалов, автор на костюмите -  Анна Шопова, музика - Мира Искърова.

Премиерното представление е на 17 септември. Тогава във фоайето на театъра ще има кутия за дарения, с цел събиране на средства за паметна плоча на голямата българска режисьорка Юлия Огнянова.

Снимките в галерията са предоставени от Родопския драматичен театър, автор Михаил Хубчев.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Българските автори на Венецианското биенале "Хомо Фабер"

Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..

публикувано на 11.01.25 в 12:05

Тридесет и три години специалност "Метал" в НХА

Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е  завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия.  В рамките на проекта бяха проведени..

публикувано на 11.01.25 в 08:20
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45