Общо дело, идея или интерес, мащабността и значимостта на което предопределя обединяването на усилията на повече хора, с оглед постигане на желаните резултати. Под това определение се подвизава думата „кауза“ в Уикипедия. Ако имате интерес, можете да видите и сами. В следващия текст обаче „кауза“ ще е равно на един почти 10-годишен малък голям човек.
Той носи името „Пощенска кутия за приказки“. Има си характер, интереси, цели, приятели, даже много добри приятели. Има си хора, които го отглеждат с любов и топлина и най-вече – има си кауза. В една кутия, представяйте си я както намерите за добре, този малък голям човек с много лица събира емоциите на безброй хора. Всеки път, когато кутията подаде сигнал, хората обличат емоциите си в думи. Усещат ги, мислят ги, редят ги, структурират ги в изречения, докато накрая емоциите не придобият образа на къс разказ.
Разказът преминава пътя от кутията до микрофон, от който не се бои да нададе глас. Точно там, където микрофонът става трибуна за мислите на хиляди, се ражда приказката. Един път прочетена, приказката вече живее свой живот в съзнанието на всеки, който е отделил от времето си за кутията с кауза.
След тези внушителни почти 10 години кутията тръгва на пътешествие, за да въвлече в приказката си и герои от една друга страна. От софийските клубове, през всички останали клубове у нас, тя ще се настани повече от удобно сред българската общност във Виена. Там ще разказва всичко онова, което е събрано под мотото „най-доброто от…“. Не го приемайте като клише, защото не е. А пък и да бъде такова, няма лошо. Това означава, че е вече изпитано, прието и утвърдено като най-доброто.
Пътуващата приказка ще поеме пътя към Виена на 4 октомври. За това си пътуване тя отново е въвлякла в приключението си познатите гласове от микрофона, които не просто дават глас на късите разкази, а направо са се слели с каузата на 10-годишния малък голям човек, носещ вече гордо името си „Пощенска кутия за приказки“. Въвлякла е и жената, която е сътворила тази кауза и няма абсолютно никакво намерение да се отказва от нея. Не я мислете, лесно й е да върви по този път, защото, както ще чуете от самата нея, той си е просто нейният път и няма две мнения по въпроса.
Да, за кутията с кауза на Гери Турийска се опитвам да ви разкажа от няколко реда насам. Предлагам обаче четенето да спре дотук и да си пуснете звуковия файл, за да чуете останалото.
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg