Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Талантът на артистите от ромски произход в портрети

Борислава Караджова, Михаела Караджова и Светла Баева
Снимка: Таня Димова

Да научиш повече за ромската култура се оказва една нелека задача, но платформата за социално ангажиране Fine Acts не се бои да я предприеме. След като през 2017 година къщите на ромите на ул. „Градините“ в София са разрушени, а хората, живеещи в тях остават бездомни, Fine Acts решават да предприемат акция, чрез която да покажат лицата им в плакати сред руините.

Не след дълго обаче проектът Inside Out Sofia навлиза още по-надълбоко в света на ромите. Днес в сайта на платформата могат да бъдат разгледани портретите на ромските артисти, които прославят България. Рядко чуваме за тях, а дори и да чуем нещичко, информацията, че тези успехи се дължат на таланти от ромски произход, често остава скрита за нас. В някои случаи, защото рядко допускаме, че това е възможно, в други, защото самите те крият произхода си. Една от причините е отхвърлянето и дискриминацията, с които могат да се сблъскат.

Идеята на портретите и кратките истории към тях е да ни разкажат не просто за таланта на тези хора, но и за тяхната амбиция, воля и дух. Красивите илюстрации целят да ни представят лицата на тези артисти, повечето от които и до днес остават скрити, както и да ни запознаят с имената им, за да не бъде отговорът на въпроса „Можете ли да назовете един артист от ромски произход?“ отрицателен.

Посветихме цяло едно „Време и половина“ на това да разберем защо забравяме за тези артисти. Светла Баева от платформата Fine Acts, както и илюстраторките Борислава Караджова и Михаела Караджова ни помогнаха в търсенето на отговорите.

Сестри Караджови работят с платформата Fine Acts по различни социални проект, сред които е и създаването на първата у нас книга за сексуалното образование – „В като Вагина“. А Борислава е и създателят на красивите ромски портрети, за които можете да научите повече в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как българската мода адаптира световните стандарти?

С всяка изминала година България все по-уверено заема своето място в световната карта на бизнеса и модата. Темите за женската красота и влиянието ѝ върху обществените нагласи, рекламните тенденции и бизнес стратегиите предизвикват нарастващ интерес и дискусии. За да разгледаме как българският модел за женска красота се утвърждава в международната..

обновено на 19.11.24 в 11:01

Как училището в село Железница ще отбележи Деня на християнското семейство?

На 21 ноември в 191-во основно училище "Отец Паисий" в село Железница ще бъде отбелязан Денят на християнското семейство и младеж. Това събитие е повече от обикновен празник – то е празник на любовта, смирението и уважението, ценности, които обединяват ученици, учители и родители. Директорът на училището, Савина Игнатова, споделя как тези..

обновено на 19.11.24 в 09:47

"Диабетът не ни спира" – послание и мисия за цял живот

Около 17 % от населението на България страда от диабет по данни от последния национален скрининг, проведен през 2024 година. На 14 ноември отбелязахме Световния ден за борба с диабета, насочен към повишаване на информираността за превенцията, ранната диагностика и грижата за пациентите с диабет. Предиабетните състояния и съвременните подходи..

публикувано на 19.11.24 в 09:04

Импулсът в мен: Лов на съчувствие

Има какво ли не в живота на настоящите тийнейджъри и очевидно явлението sadfishing е едно от тях. Но какво е това и защо трябва да ни интересува? Социалните медии са неразделна част от живота на тийнейджърите. Но там разграничаването на истинското от фалшивото е много трудно…Все по-трудно. Сред тенденциите, които предизвикват..

публикувано на 18.11.24 в 18:04
Ивайло Динев

Ивайло Динев: Твърде цинично гледаме на развитието на България след 1989 година

За фарса и победата на гражданското общество – коментар в "Terra Култура" на политолога Ивайло Динев . Повод за разговора е равносметката, че четири поколения на Прехода със своето крайно недоволство излизаха на улиците, за да предизвикат политическа и обществена промяна. Годините на големите граждански протести са 1990-та, 1997-ма, 2013-та..

публикувано на 18.11.24 в 16:25