Да научиш повече за ромската култура се оказва една нелека задача, но платформата за социално ангажиране Fine Acts не се бои да я предприеме. След като през 2017 година къщите на ромите на ул. „Градините“ в София са разрушени, а хората, живеещи в тях остават бездомни, Fine Acts решават да предприемат акция, чрез която да покажат лицата им в плакати сред руините.
Не след дълго обаче проектът Inside Out Sofia навлиза още по-надълбоко в света на ромите. Днес в сайта на платформата могат да бъдат разгледани портретите на ромските артисти, които прославят България. Рядко чуваме за тях, а дори и да чуем нещичко, информацията, че тези успехи се дължат на таланти от ромски произход, често остава скрита за нас. В някои случаи, защото рядко допускаме, че това е възможно, в други, защото самите те крият произхода си. Една от причините е отхвърлянето и дискриминацията, с които могат да се сблъскат.
Идеята на портретите и кратките истории към тях е да ни разкажат не просто за таланта на тези хора, но и за тяхната амбиция, воля и дух. Красивите илюстрации целят да ни представят лицата на тези артисти, повечето от които и до днес остават скрити, както и да ни запознаят с имената им, за да не бъде отговорът на въпроса „Можете ли да назовете един артист от ромски произход?“ отрицателен.
Посветихме цяло едно „Време и половина“ на това да разберем защо забравяме за тези артисти. Светла Баева от платформата Fine Acts, както и илюстраторките Борислава Караджова и Михаела Караджова ни помогнаха в търсенето на отговорите.
Сестри Караджови работят с платформата Fine Acts по различни социални проект, сред които е и създаването на първата у нас книга за сексуалното образование – „В като Вагина“. А Борислава е и създателят на красивите ромски портрети, за които можете да научите повече в звуковия файл.
С всяка изминала година България все по-уверено заема своето място в световната карта на бизнеса и модата. Темите за женската красота и влиянието ѝ върху обществените нагласи, рекламните тенденции и бизнес стратегиите предизвикват нарастващ интерес и дискусии. За да разгледаме как българският модел за женска красота се утвърждава в международната..
На 21 ноември в 191-во основно училище "Отец Паисий" в село Железница ще бъде отбелязан Денят на християнското семейство и младеж. Това събитие е повече от обикновен празник – то е празник на любовта, смирението и уважението, ценности, които обединяват ученици, учители и родители. Директорът на училището, Савина Игнатова, споделя как тези..
Около 17 % от населението на България страда от диабет по данни от последния национален скрининг, проведен през 2024 година. На 14 ноември отбелязахме Световния ден за борба с диабета, насочен към повишаване на информираността за превенцията, ранната диагностика и грижата за пациентите с диабет. Предиабетните състояния и съвременните подходи..
Има какво ли не в живота на настоящите тийнейджъри и очевидно явлението sadfishing е едно от тях. Но какво е това и защо трябва да ни интересува? Социалните медии са неразделна част от живота на тийнейджърите. Но там разграничаването на истинското от фалшивото е много трудно…Все по-трудно. Сред тенденциите, които предизвикват..
За фарса и победата на гражданското общество – коментар в "Terra Култура" на политолога Ивайло Динев . Повод за разговора е равносметката, че четири поколения на Прехода със своето крайно недоволство излизаха на улиците, за да предизвикат политическа и обществена промяна. Годините на големите граждански протести са 1990-та, 1997-ма, 2013-та..
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър"...
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg