Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конференция на Международното общество за изследване на средновековната философия

Дионисиевите традиции

БНР Новини
Дионисий Ареопагит, стенопис от ХVІ в.
Снимка: Уикипедия

На 3 октомври Църквата чества св. свещеномъченик Дионисий Ареопагит, който прегръща Христос в сърцето си след забележителната проповед против чуждите божества на ап. Павел в Атинския Ареопаг, описана в Книга Деяния на светите апостоли. 

Според Свещеното предание след обръщането си св. Дионисий става един от най-близките сподвижници на ап. Павел и първи епископ на Атина. По-късно е изпратен от св. папа Климент да оглави мисията в Галия, където и загива. Средновековната традиция приписва на св. Дионисий редица мистико-догматически съчинения "За Божиите имена", "За небесната йерархия", "За църковната йерархия" и някои послания "За Успението на Божията майка", "За смъртта на ап. Петра" и др. на тези съчинения се споменават едва в началото на VI век, когато по всяка вероятност те са били създадени. 

Схващанията, изразени в тях, са оказали огромно влияние върху мисловността на Християнския Изток и Запад и те до ден-днешен са теми на оживени дискусии. А в началото на септември в  курортния комплекс „Св. св. Константин и Елена“ бе открита конференция на Международното общество за изследване на средновековната философия на тема „Дионисиевите традиции“. 

Това е и поводът заедно с нейния организатор проф. Георги Каприев, преподавател във Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, да се спрем на личността и наследството на този плодовит християнски автор.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36

Поглед отвъд личното: Интерпретиране на сънища за социален смисъл

В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване . Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че..

обновено на 20.12.24 в 10:34