Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промените в НПК – променят ли наистина наказателното право?

Снимка: БГНЕС

Тази седмица Парламентът разгледа и одобри общ законопроект за промени в Наказателно-процесуалния кодекс, който предвижда отпадане на съкратено съдопроизводство при самопризнания при убийства. Това се случи след граждански протести още от месец август, когато след тежкото убийство на едно 7-годишно дете от с. Сотиря, Сливенско – заподозреният и арестуван евентуален убиец направи признания и сега него не го грози доживотна присъда. Неговата присъда ще е или 20 или 30 години затвор.
От „Законът и Темида“ проследиха дискусията в пленарната зала и попитаха двама от депутатите дали ги удовлетворяват приетите текстове. Крум Зарков (БСП) и Александър Сиди (Обединени патриоти) имаха подобни позиции след приемането на промените в закона… И двамата по различен начин не бяха доволни от отпадането на текста за отпадането бързото съдопроизводство при тежки телесни повреди. Според Александър Сиди този чувствителен за обществото въпрос в най-скоро двреме ще има продължение, и то пак в парламента.

За професионализма в съдебното законодателство и затова дали нещо коренно ще се промени в наказателното право – за това говори в ефира на „Законът и Темида“ адвокатът и бивш министър на правосъдието Антон Станков, който никак не споделя удовлетворението на народните представители от отпадането на бързото съдебно производство. Според него тези промени в НПК не променят кой знае колко наказателното право в България…




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57