Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

РИМ „Стою Шишков“ – за традициите и красотата на Родопите

Валентина Василева в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

Всеки музей се отличава със своята индивидуалност. Дори когато предметите и колекциите на пръв поглед си приличат, винаги се намира по някой артефакт, който е уникален…

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ – Смолян, най-големият в Средните Родопи, грижливо опазва традициите и веществените доказателства за съществуването на богата култура, развивана от хилядолетия по тези места.

Идеята за създаването на музея е на Стою Шишков – изследовател на Родопската област, учител, музеен деец и общественик. В деня на своята 70-годишнина – 26 май 1935 г. – той обявява идеята си за основаване на музей в неговото родно село Устово и прави лично дарение в размер на 50 хил. златни лева, за осъществяване на тази идея. И както е описано в архивите, целта е „…съграждане салон, в който да се уреди Среднородопският и тракийски етнографски музей”. Две години по-късно, на 8 май 1937 г., със заповед на Министъра на народното просвещение, е утвърден и правилник на Етнографския музей в с. Устово.

След редица промени в неговата дейност и развитие от 2002 г. Историческият музей в Смолян официално носи името на своя основател Стою Шишков, а от 2006 г. е Регионален музей на територията на Смолянска област.

Сред неговите богатства се намира и един свещен амулет – каменна фигурка на египетски бръмбар скарабей – за който се твърди, че е създаден преди около 4 хиляди години. За колекциите на музея и за новите перспективи в студиото разказва Валентина Василева, директор на РИМ „Стою Шишков“ – Смолян.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Карамитев

Вариации за цигулка и човечност

В епизод 546 "Трамвай по желание" поставя във фокус късометражната кинолента "Вариации за цигулка: 100 долара", представена в студиото от своя продуцент и режисьор Момчил Карамитев. 16-минутният филм заслужи световно признание с включването му сред стотици участници в късата листа на една от съпътстващите програми на фестивала в Кан. Как..

публикувано на 02.06.24 в 17:35

Изложба "Избори" в обновената Художествена галерия в Казанлък

Преди 123 години в Казанлък от Петър Топузов и Иван Енчев-Видю е поставено началото на колекцията, която е в основата на първата по рода си институция у нас. До днес във фондовете на галерията се пазят 5000 произведения. "Събирателството и историзирането на творбите са неотменно свързани с жеста на избора. Изборът, който науката описва като..

публикувано на 02.06.24 в 09:05

Книга на Албена Тодорова за отсъствието

"Откакто те няма" е новата книга на Албена Тодорова. Художник е Мила Янева-Табакова. Текст и илюстрации се допълват и създават единство и завършеност на творбата. Тя е част от библиотеката "Нов ред" с илюстровани книги за възрастни читатели. Особеното в нея е наличието на повече тишина между думите и изреченията. Тук отсъствието е главен герой...

публикувано на 01.06.24 в 09:50

Светът ще е "по-така"

В редакция "Хумор и сатира" работим все хора с идеи как този свят да стане поне малко "по-така". Тази неделя (2 юни) след новините в 18 светът ще се промени в следната посока: • Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от актьорите Асен Кисимов, Йорданка Стефанова, Николай Калчев и Васил Попов. •..

публикувано на 31.05.24 в 19:35
Васил Банов, Емил Янев и Минчо Събев (отляво надясно)

Златна карловска карета

В епизод 545 "Трамвай по желание" потапя своята публика в атмосферата и традициите на емоционалния и високо съдържателен карловски театър. Късната есен на 1869 година. Членовете на Ученолюбивата дружина в  будното възрожденско Карлово изнасят първото театрално представление в града. Както си му е редът за епохата, това е пиесата "Михал..

публикувано на 31.05.24 в 17:35