Всеки музей се отличава със своята индивидуалност. Дори когато предметите и колекциите на пръв поглед си приличат, винаги се намира по някой артефакт, който е уникален…
Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ – Смолян, най-големият в Средните Родопи, грижливо опазва традициите и веществените доказателства за съществуването на богата култура, развивана от хилядолетия по тези места.
Идеята за създаването на музея е на Стою Шишков – изследовател на Родопската област, учител, музеен деец и общественик. В деня на своята 70-годишнина – 26 май 1935 г. – той обявява идеята си за основаване на музей в неговото родно село Устово и прави лично дарение в размер на 50 хил. златни лева, за осъществяване на тази идея. И както е описано в архивите, целта е „…съграждане салон, в който да се уреди Среднородопският и тракийски етнографски музей”. Две години по-късно, на 8 май 1937 г., със заповед на Министъра на народното просвещение, е утвърден и правилник на Етнографския музей в с. Устово.
След редица промени в неговата дейност и развитие от 2002 г. Историческият музей в Смолян официално носи името на своя основател Стою Шишков, а от 2006 г. е Регионален музей на територията на Смолянска област.
Сред неговите богатства се намира и един свещен амулет – каменна фигурка на египетски бръмбар скарабей – за който се твърди, че е създаден преди около 4 хиляди години. За колекциите на музея и за новите перспективи в студиото разказва Валентина Василева, директор на РИМ „Стою Шишков“ – Смолян.
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..
В епизод 577 "Трамвай по желание" представя на своята публика необикновения поетичен разказвач и театрален драматург Хелиана Стоичкова. Хелиана Стоичкова е родена през 1980 година в София. Завършва драматургия в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Впоследствие прави докторантура по специалността на тема "Характеристика на атрактивния персонаж посредством..
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части – документална и игрална. В него младите таланти на театрална школа "Водолей" с ръководител Симона Попова пробуждат историята с проект, посветен на живота и творчеството на Димитър Талев – един от..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg