Българската реч може да звучи с особен акцент, необичаен за нас, родените и живеещите в държавата България. Още по-необичайно за нас днес е чрез българската реч да се изказват дълбоки, пламенни и съкровени чувства към родината България. България – реална или бленувана, пазена в спомени от дедите или преоткривана в наши дни, е майка и на всички онези, които, дори родени на хиляди километри от земята ни, знаят, че корените им са тук, че тук в изпитания и в радост е изкован българският дух, създадени са песните, шевиците, стъпките на хората, които те продължават да следват.
Такива са нашите сънародници в Украйна, Молдова, Крим, Румъния, потомци на някогашните преселници от българските земи под османска власт. 29 октомври е техният празник, нашият общ празник, Денят на бесарабските българи, в който да помислим с обич за тях и да си припомним, че сме част от един народ с многовековна култура и висок дух.
В празничния ден в студиото разговаряме с хора на изкуството, родени и живеещи у нас и извън границите, за различните нива и начини за свързване между българите, независимо къде са. Гостуват ни Надежда Неделчева, солистка в ансамбъл „Филип Кутев“, родена в Бесарабия, Владо Диков, актьор, живеещ в Канада, Асен Великов, фотограф, вдъхновен от красотата на българското в Бесарабия.
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg