Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между барока и рока – с изкуството на Ерик Босграаф и Джейкъб Колиър

Слушайте „Между барока и рока“ на 5 ноември, вторник от 23.00 часа

Джейкъб Колиър
Снимка: Wikipedia

В странстването между барок и рок ви срещаме с двама музиканти, наричани „световно чудо”. Холандецът Ерик Босграаф, един от най-виртуозните и дръзки блокфлейтисти на нашето време, и англичанинът Джейкъб Колиър – великолепен певец и мултиинструменталист с феноменални умения в хай-тек музикалните системи и модерния, непознат за мнозина софтуер. 

Без да сме търсили преднамерена близост между двамата артисти, тя съществува и всеки, който е присъствал на изявите им на сцената, е покорен от съвършеното им изкуство. Ерик е постоянен и верен участник във фестивала „Изкуството на Барока”, стар познайник и любимец на софийската публика. А първата среща „на живо” с Джейкъб у нас бе в Южния парк в София през юли 2019 година, месец преди рождения ден на музиканта: 2 август. 

Ерик БосграафЗа Босграаф блокфлейтата е безкраен източник на вдъхновение. С нея (и не само с нея, свири още на обой и шалюмо) той импровизира, партнира си с артисти в други сфери на изкуството – кино, театър, танц. Репертоарът му обхваща музика от Средновековието до утрешния ден. В предаването звучат малко познати творби от барокови композитори, родени и живели в Нидерландската република около 1700 г. 

Джейкъб Колиър започва да свири на цигулка на четири години, на седем вече прави аранжименти, като ползва компютърни програми за музика. От малък сам помества свои изпълнения в интернет. С няколко пиеси надникваме в неговите албуми – висша наслада за всеки, който е готов да загърби условностите, предразсъдъците, дори натрупаното знание, и да се отдаде на безмерната фантазия на Колиър, която отдавна е изпреварила  съвремието ни.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концертът "Петолиния и вдъхновения" събира класическата музика и българския фолклор

Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..

публикувано на 04.02.25 в 09:05

Квартет Sage с първи сингъл и концерт в София

Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и  обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..

публикувано на 04.02.25 в 08:00

Басеку Куяте и Ами Сако – автентичен малийски блус в София

"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..

публикувано на 03.02.25 в 19:47

Денят, в който музиката умря

На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..

публикувано на 03.02.25 в 14:43

Мартина Табакова: Винаги гледам на живота от положителната страна

Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..

публикувано на 03.02.25 в 07:55