Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Между барока и рока – с изкуството на Ерик Босграаф и Джейкъб Колиър

Слушайте „Между барока и рока“ на 5 ноември, вторник от 23.00 часа

Джейкъб Колиър
Снимка: Wikipedia

В странстването между барок и рок ви срещаме с двама музиканти, наричани „световно чудо”. Холандецът Ерик Босграаф, един от най-виртуозните и дръзки блокфлейтисти на нашето време, и англичанинът Джейкъб Колиър – великолепен певец и мултиинструменталист с феноменални умения в хай-тек музикалните системи и модерния, непознат за мнозина софтуер. 

Без да сме търсили преднамерена близост между двамата артисти, тя съществува и всеки, който е присъствал на изявите им на сцената, е покорен от съвършеното им изкуство. Ерик е постоянен и верен участник във фестивала „Изкуството на Барока”, стар познайник и любимец на софийската публика. А първата среща „на живо” с Джейкъб у нас бе в Южния парк в София през юли 2019 година, месец преди рождения ден на музиканта: 2 август. 

Ерик БосграафЗа Босграаф блокфлейтата е безкраен източник на вдъхновение. С нея (и не само с нея, свири още на обой и шалюмо) той импровизира, партнира си с артисти в други сфери на изкуството – кино, театър, танц. Репертоарът му обхваща музика от Средновековието до утрешния ден. В предаването звучат малко познати творби от барокови композитори, родени и живели в Нидерландската република около 1700 г. 

Джейкъб Колиър започва да свири на цигулка на четири години, на седем вече прави аранжименти, като ползва компютърни програми за музика. От малък сам помества свои изпълнения в интернет. С няколко пиеси надникваме в неговите албуми – висша наслада за всеки, който е готов да загърби условностите, предразсъдъците, дори натрупаното знание, и да се отдаде на безмерната фантазия на Колиър, която отдавна е изпреварила  съвремието ни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Софийски музикални седмици" – фестивал с дълга история и бъдеще

Международният фестивал "Софийски музикални седмици" е най-старият културен форум у нас, който не е прекъсвал своите издания през 55-годишната си история, въпреки многобройните трудности и сътресения. Фестивалът се радва на хиляди съмишленици и ценители на класическата музика от цял свят, които следят с интерес концертите и събитията през годините...

публикувано на 04.07.24 в 09:25

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40