Съхраняваните днес в Столична библиотека книги са над 1 200 000 тома, от които 250 000 са на чужд език.
600 000 са посетителите годишно в Столичната библиотека, а над 480 000 книги се заемат от читателите всяка година.
На 24 октомври Столична библиотека навърши 91 години. В този ден Библиотеката посрещна 57-хилядния си читател, а само в този ден над 800 души станаха нови читатели на Столична библиотеката и получиха своите годишни читателски карти.
На 24 октомври 1928 година кметът на София, ген. Владимир Вазов, с разпоредба съобщава за създаването на общински музей с три отдела: музей, библиотека и архив, а фактическото откриване на библиотеката става през лятото на 1929 г. на площад „Славейков“ № 9 в малък тъмен салон от около 70 квадратни метра, в който на първо време трябва да се помещават библиотеката и читалнята с 18 места.
Първият директор на Столичната библиотека е Коста Вълев, уредник на Общинската библиотека и музей.
От 1995 г. библиотеката е юридически самостоятелна организация на Столична община.
Освен централата на площад "Славейков" Столичната библиотека има три филиала: „Сердика“, „Люлин“ и „Студентски град“. В централната сграда на библиотеката се помещават Детски център, Американски център, Корейски кът и Руски център.
В Столичната библиотека се съхранява най-богатият архив за историята и развитието на София, а в сектор „Изкуство“ могат да се видят над 300 оригинални картини и графики на български майстори, както и стари винилови плочи.
За всичко, което може да се види, чуе, прочете и преживее в Столичната библиотека, разказва директорът на Столична библиотека Юлия Цинзова.
В електронния си каталог Столична библиотека има 300 000 тома книги, има три дигитални платформи на Столична библиотека, информационен и обучителен център с безплатни курсове по компютърна грамотност.
Сърцето на Столична библиотека са хората, които работят за нея – екипът е 130 души, от които библиотекарите са 90.
Рожденият ден на Столичната библиотека отмина, но интересното в емблематичната сграда на площад "Славейков" продължава през цялата година, а в съботните сутрини има специални любознателни дейности за най-малките и за техните родители, а в Детския център към Столична библиотека малчуганите вече си имат и специална интерактивна стая.
За артателиетата, където децата рисуват, и за срещите с писатели всяка събота, работилницата за анимация и за виртуалното студио в Детския център разказва Юлия Цинзова:
Петото издание на Фестивала на авторския театър ще се проведе на 23 и 24 ноември в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Организатори са Сдружение "Творци" и Театър "Драмеди". В тазгодишното издание зрителите ще могат да видят пет авторски спектакъла. Представленията са на Театър "Хенд" (Пловдив), Театрално - огнена формация..
Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg