На 5 май тази година се навършиха 100 години от рождението на диригента Руслан Райчев. От тогава в различни предавания на програмата беше представена личността и творчеството на един от големите диригенти в музикалната ни история. В две предавания – на 7 и 14 ноември отново ще говорим за него. Поканих сина му Петър Райчев, за да представим биографичната книга – луксозно издание с много снимки, подробна дискография, постановки и концерти дирижирани от Руслан Райчев.
Ето какво разказа той за работата си върху това издание.
В предаванията ще звучат записи, съхранени в „Златния фонд“ на националното радио, осъществени под диригентството на Руслан Райчев.
Никола Николов, Юлия Винер, Асен Селимски – записи, осъществени през шейсетте години на миналия век с Оркестъра на Берлинското радио. Запис от гостуване на Елена Николай през 1962 г. с Пловдивската филхармония. Ще свири Иво Погорелич – запис от гостуването му през 1984 г. с Оркестъра на радиото. Ще чуем Димитър Узунов и Николай Гаубич, записани през 1955 г. по време на концерт на международен младежки фестивал във Варшава. Ще чуете Нели Карова, записана през 1950 г., както и Катя Попова и Любомир Бодуров от 1961 г. Ще представим и регистрации с Пернишкия оркестър и с Русенската филхармония.
В звуковия файл Петър Райчев споделя спомените си за преживявания в семейството и за различни творчески ангажименти на своя баща.
На 13 ноември от 19 часа в Софийската опера ще се състои концерт, посветен на юбилея на Руслан Райчев, в който ще участват Цветелина Василева, Юлиан Константинов, Веселин Михайлов, Гергана Русекова, Димитър Станчев, Костадин Андреев, Мария Белчева, Николай Петров и Цветана Бандаловска. Ще дирижира Игор Богданов. В рамките на Фестивала на оперното и балетно изкуство в Стара Загора на 3 декември ще бъде представена книгата, за която говорим със сина на диригента.
В опита си да преоткрие италианските корени на мелодрамата Миланската скала се насочва към по-рядко поставяни творби от автори творили във Венеция (Кавали и Чести) и Неапол (Винчи). В настоящия сезон погледа се разширява към богатия културен живот в границите на Австрийската империя, създаван от творци от различни среди, предимно на италиански език...
Композитор: Флориан Леополд Гасман Либретист: Раниери де Калцабиджи. Премиера: 1769 г в Бургтеатър, Виена Действащи лица и изпълнители: • Фалито – баритон, импресарио • Делирио – баритон, поет • Соспиро – тенор, композитор • Риторнело – тенор, певец • Стонатрила – сопран, примадона • Сморфиоза – сопран, (втора) примадона • Порпорина – сопран,..
След априлското им турне в Китай и преди лятното в САЩ, вълнуващото експериментално диско дуо K not K, известно още като "Карпов не Каспаров" , ще гостува за първи път в Русе. През последните години източноевропейската музикална формация е обиколила множество големи клубни и културни сцени, музеи и художествени галерии в Европа. Споделяла е..
1 май Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Андрис Пога. 3.00 часа – Лили Буланже (1893-1918), В една тъжна вечер (D'un soir triste). 3.12часа – Анри Дютийо (1916-2013), Концерт за виолончело "Tout un monde lointain" (Цял един далечен свят). Солист: Анастасия Кобекина (виолончело). 3.40 часа – Владимир Кобекин (р.1947), Gaillarda..
В Международния ден на джаза – 30 април, Шумен отбелязва празника на свободния дух чрез необичайно и вдъхновяващо събитие, което съчетава музика и визуално изкуство. Музикалният журналист и програмен директор на "Jazz FM" Светослав Николов бе специален гост в творческа инициатива, която разкри джаза като път към себеизразяване и споделена емоция. "..
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за..
Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към..
Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg