• Колко спешна е необходимостта от промени в Закона за радиото и телевизията?
• Как трябва да се финансират обществените медии, така че да се гарантира тяхната независимост.
• Има ли смисъл от сливане на двете обществени медии?
• Кой трябва да има право да спре излъчването на БНР или БНТ?
Предаването "Законът и Темида" потърси мнението на експерти по тези въпроси, определящи мястото и ролята на обществените медии днес.
Отношение по темите вземат: Константин Тилев, автор и създател на "Нощен хоризонт", основател на ФМ+, член на КРС; Мария Стефанова, медиен експерт, бивш председател на СЕМ; Емил Кошлуков, директор на БНТ; Александър Кашъмов, ръководител на правния отдел на програма "Достъп до информация" и проф. Маргарита Пешева, медиен експерт и историк.
Мненията на събеседниците се обединиха около идеята, че Законът категорично трябва да бъде променен. Макар и добре написан, сега действащият закон е писан през 1998 г. и отдавна не отговаря на променената и динамична съвременна среда.
„Законът е доста остарял, а с темпа, с който се развиват технологиите, той е и морално изчерпан“ – обобщи директорът на БНТ Емил Кошлуков.
Другата тема, по която участниците бяха единодушни, е, че идеята за сливане на БНТ и БНР е остаряла, излишна и не би довела до по-ефективно управление или разходване на средствата.
Отделно гостите взеха отношение по ситуацията в БНР, резултат от възникналата криза, предизвикана от спирането на ефира на програма "Хоризонт".
"Генералният директор не бива да се поддава на натиск – обобщи мненията Константин Тилев. – Ръководителят трябва достойно да стои на мястото си и да отстоява позициите си.
Един голям ръководител е като шофьора – трябва да управлява внимателно автомобила си, кораба или самолета си, за да може да премине по маршрута безпрепятствено" – допълни той.
Адвокат Александър Кашъмов коментира има ли дефицит в програмите на обществените медии.
В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..
В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..
Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..
Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..
Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg